Jaki plecak wojskowy wybrać?

Plecaki wojskowe stają się coraz popularniejsze. Idzie za tym nie tylko wysokie uznanie dla taktycznego stylu, lecz także szerokie rozpowszechnianie się wcześniej niedostępnych dla cywili technologii. Podobnie jak GPS, taśma klejąca czy żywność w puszkach, wojskowy plecak coraz częściej zastępuje standardowe torby na książki, plecaki, czy walizki. Co sprawia, że plecak wojskowy jest tak unikatowy, a także, jak wybrać odpowiedni model takiego ekwipunku?

Czym dokładniej są plecaki wojskowe?

Trwałość to pierwszy atrybut definiujący plecak wojskowy. Znajdują się w nim wysokiej jakości tkaniny, takie jak cordura i nylon balistyczny. Są to materiały o ponadprzeciętnej wytrzymałości na rozciąganie, odporne na długotrwałe zużycie i warunki atmosferyczne. Dzięki wzmocnionemu szyciu, jaki plecak wojskowy by to nie był, można do niego zmieścić pokaźnych rozmiarów bagaż, wystawić na działanie żywiołów, czy czynników fizycznych bez obawy o jego uszkodzenie.

Kolejną cechą plecaka wojskowego jest jego militarystyczny wygląd. Taśmy MOLLE, obszary zapinane na rzepy i taktyczne kolory, takie jak czarny, pustynny brąz, oliwkowa zieleń, khaki i oczywiście moro, to oczywiste wskazówki, na które warto patrzeć, poszukując odpowiedniego plecaka. Wreszcie, wiele plecaków wojskowych ma dedykowane przegrody na wkłady hydracyjne. W końcu zostały stworzone z myślą o wojskowych, którzy jak każdy człowiek, bywają spragnieni podczas swojej pracy. To podstawowe różnice pomiędzy zwykłym plecakiem a plecakiem wojskowym. 

Plecak wojskowy – jaki wybrać?

Odpowiadając na pytanie, jaki plecak wojskowy warto wybrać, najważniejszy jest cel, do jakiego planujemy go kupić. Jeśli ma nam posłużyć jako akcesorium w trakcie kilkudniowej wycieczki, potrzebny będzie model o dużej pojemności, który pomieści wszystko, czego potrzeba. Nie są one praktyczne do innych zadań, ponieważ są z natury znacznie cięższe od innych i mniej wygodne ze względu na swój rozmiar.

Najbardziej wszechstronne są plecaki wojskowe do 40 litrów. Bardzo ważną cechą jest ich wszechstronność. Modele średniej wielkości to idealne połączenie praktyczności, pojemności i wygody. Średniej wielkości plecak jest idealny także na dwudniowe wyprawy. Stylowy design z kolei odpowiedni jest do codziennego użytku, nadając się jako akcesorium do szkoły czy pracy.

Jaki kupić plecak wojskowy? – najważniejsze cechy

Wybierając plecak wojskowy, warto zwrócić uwagę na takie parametry, jak:

  • Odporność – plecaki taktyczne są bardzo mocne i wytrzymałe, ponieważ pierwotnie zostały zaprojektowane z myślą o potrzebach walczącego w terenie żołnierza. Konstrukcja plecaka powinna dopasować się do postawy ciała, zwłaszcza na poziomie ramion i pleców, aby nie uwierać ramion. Paski naramienne wyściełane są wentylowaną pianką, opierając się oporowi i jak najbardziej odciążając plecy po kilometrach marszu;
  • Kolor – z reguły plecaki w kolorze khaki, wojskowej zieleni, czerni lub szarości są najczęściej wybieranymi opcjami. Bardziej rzucający się w oczy kolor plecaka jest z kolei ciekawą formą podkreślenia swojego nieszablonowego stylu, choć w warunkach leśnych, gdzie obecność dzikich zwierząt jest niemalże pewna, kolorowe plecaki nie są wskazane;
  • Nieprzemakalność – wodoodporny plecak jest zawsze niezbędny, aby rzeczy wewnątrz były suche i nienarażone na czynniki atmosferyczne. Z tego względu warto wybierać modele wykonane z materiałów wodoodpornych, stworzonych specjalnie dla odzieży i akcesoriów taktycznych, czy podróżniczych;
  • Ilość komór – kieszeń główna powinna być podzielona na dwie komory z wyjmowaną ścianką, a także dodatkową komorę na dole i górze. Przydatne są również komory lub kieszonki na jedzenie i picie po bokach, gwarantujące dobre rozłożenie ciężaru;
  • Personalizacja – plecaki z zewnętrzną obudową MOLLE umożliwiają dostosowanie plecaka na zewnątrz za pomocą drabinkowego systemu zwiększającego pojemność. Dzięki niemu możliwe jest dołączenie do plecaka akcesoriów, takich jak apteczki, woreczki, karabińczyki, bidony i wiele innych.

Jaki plecak wojskowy wybrać? Przeznaczenie ma znaczenie

Nie ma ani jednego przykładu najlepszego plecaka wojskowego. Każdy model cechuje się własnymi unikatowymi właściwościami i przeznaczeniem, które determinują to, w jakich celach powinien zostać używany. Jeśli poszukujesz plecaka wojskowego do codziennego użytku, modele od 15 do 40 litrów zdadzą się najlepiej. Z kolei pasjonaci podróży, czy samotni wędrowcy lub myśliwi polubią plecaki wojskowe od 40 do 50 litrów wzwyż wraz z dodatkowymi akcesoriami i paskami do przypinania, które umożliwią dostosowanie się do szybko zmieniających się warunków w środowisku naturalnym.

Możesz również polubić…