Jaki pistolet lakierniczy najlepszy dla amatora?

Posiadanie pistoletu lakierniczego pozwala na przyspieszenie całego procesu malowania oraz uzyskanie precyzyjnego efektu. Obecnie dostępne na rynku pistolety lakiernicze pozwalają na łatwe oraz szybkie pomalowanie każdej powierzchni, bez konieczności angażowania do tejże czynności profesjonalnej firmy malarskiej. Jaki w takim razie pistolet lakierniczy wybrać, jeśli jest się osobą początkującą i dopiero stawia pierwsze kroki w kwestii malowania?

Jaki pistolet lakierniczy dla amatora wybrać?

Wiele osób zastanawia się, jaki pistolet lakierniczy na początek przygody z malowaniem będzie najbardziej odpowiedni. Warto mieć świadomość, że pistolety lakiernicze dzielą się ze względu na sposób zasilania, a także na zastosowane w nich ciśnienie. Wybór pistoletu lakierniczego o określonym ciśnieniu będzie uzależniony od rodzaju wykonywanej pracy. Z tego też powodu wyróżnia się pistolety lakiernicze wysokociśnieniowe, średniociśnieniowe oraz niskociśnieniowe.

Pistolety HP czyli wysokociśnieniowe wykorzystują do swojej pracy jedną z najstarszych technik malowania natryskowego, która charakteryzuje się wytryskiwaniem niewielkiej ilości produktu pod bardzo dużym ciśnieniem. Druga grupa, czyli pistolety niskociśnieniowe (HVLP)  wymagają malowania z bardzo bliskiej odległości, a aplikacja produktu trwa dużo dłużej. Dodatkowo posiadają one sporą liczbę otworów w dyszy, która nie tylko powoduje spadek ciśnienia ale także zwiększa ilość wydzielanej przez urządzenie farby. Ten rodzaj pistoletów sprawdzi się doskonale w przypadku pracy z produktami o niskiej lepkości. Na rynku dostępne są także się pistolety średniociśnieniowe, które odznaczają się szybkim tempem rozpylania produktu, a jednocześnie gwarantują uzyskanie cienkiej oraz gładkiej powłoki.

Jaki pistolet lakierniczy dla początkującego?

Wybierając swój pierwszy pistolet lakierniczy, należy także zwrócić uwag na sposób zasilania zbiornika. Ma on szczególny wpływ na podaż ilości materiału natryskowego. Z tego też powodu pistolety lakiernicze można podzielić na:

– pistolety ze zbiornikiem górnym, zasilane grawitacyjnie,

– pistolety ze zbiornikiem dolnym, zasilane syfonowo,

– pistolety zasilane ciśnieniowe.

Pierwsze z nich charakteryzują się niewielką pojemnością i dlatego będą sprawdzały się idealnie podczas malowania małych powierzchni oraz detali. Są bardzo ergonomiczne i łatwo je przenosić z miejsca na miejsce. Pistolety ze zbiornikiem dolnym polecane są szczególnie do większych powierzchni z uwagi na swój rozmiar i jednocześnie wymagają użycia większego ciśnienia, natomiast pistolety ciśnieniowe sprawdzą się w profesjonalnych zakładach.

Na co zwrócić uwagę wybierając pistolet lakierniczy?

Większość urządzeń przeznaczonych do lakierowania oraz malowania posiada bardzo podobną budowę, w skład której  wchodzą regulator ciśnienia, zbiornik, spust oraz dysza wraz z osłoną. Decydując się na zakup swojego pierwszego pistoletu do malowania, warto jednak postawić na urządzenie sprawdzonego producenta, dzięki czemu zyskuje się pewność, że urządzenie będzie niezawodnie działać przez długi czas jego użytkowania.

Poza powyżej opisanymi wskazówkami, które ułatwią wybór odpowiedniego pistoletu dla amatora, warto też zwrócić uwagę na rodzaj dysz w danym pistolecie. Dysza odpowiada za dokładne oraz perfekcyjne pomalowanie danej powłoki.  Z tego też powodu powinna być ona dopasowana nie tylko do rodzaju pistoletu ale także do lepkości używanego materiału oraz rodzaju powłoki, która ma być pomalowana. Dlatego w każdym przypadku należy bezwzględnie zapoznać się z charakterystyką powierzchni. Wybór dyszy będzie też uzależniony od wykorzystywanej techniki i tak np. w przypadku pistoletu niskociśnieniowego do malowania farbami idealna będzie dysza w przedziale od 1,3 do 1,5 a w technice wysokociśnieniowej od 1,4 do 1,5.

Decydując się na zakup pistoletu lakierniczego, należy pamiętać, że nie istnienie sprzęt uniwersalny. Pistolet należy dobrać w zależności od potrzeb, materiału, który ma zostać pomalowany oraz rodzaju użytej farby. Warto też wybrać model wyposażony w odpowiednie końcówki robocze oraz taki który zapewni dokładną i precyzyjną regulację ciśnienia. Dzięki temu urządzenie będzie sprawdzało się przy pracach różnego rodzaju.

Możesz również polubić…