Co robić, kiedy zaginie zwierzę

dog-715545_1280Wszyscy kochamy swoich czworonożnych przyjaciół. Wiele osób traktuje psy i koty jak pełnoprawnych członków rodziny i bardzo o nie dba. Prawdziwa tragedia ma miejsce, kiedy zwierzę zgubi się, lub ucieknie z domu. Zdarza się to najczęściej kotom, które podążają za instynktem i w szczególności, kiedy nie są kastrowane lub sterylizowane, ulegają różnego rodzaju pokusom. Bywa również, że pies przestraszy się czegoś na spacerze, na przykład nagłego dźwięku lub huku i ucieknie od nas spłoszony.
W takiej sytuacji należy działać natychmiast. Zwierzę może bowiem zrobić sobie krzywdę i na przykład wpaść pod samochód, ale również zaczepione przez obce osoby, może we własnej obronie komuś zrobić krzywdę. Możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności cywilnej, pomimo braku naszej osobistej winy. Każdy właściciel jest bowiem odpowiedzialny za swoje zwierzę.
Wiele osób zastanawia się w jaki sposób najlepiej jest ogłosić zaginięcie zwierzęcia. Istnieje kilka sprawdzonych, które często prowadzą do odnalezienia przestraszonego zwierzaka. Przede wszystkim, trzeba jak najszybciej odnaleźć w miarę aktualne zdjęcie psa lub kota. Kolejnym krokiem jest przygotowanie na prędce ogłoszeń o zaginięciu zwierzaka. Wiele osób decyduje się o wzmiance dotyczącej nagrody dla znalazcy. Jest to dobry pomysł, ponieważ wiele osób może skusić sama nagroda za przyprowadzenie psa lub kota.
Najlepiej jest w takiej sytuacji działać w kilka osób, jeżeli mamy taką możliwość. Niektórzy powinni wybrać się na spacer po okolicy i szukać zwierzęcia, inni zaś rozklejać ogłoszenia w miejscach publicznych, w pobliżu miejsca zniknięcia.
Koniecznie należy również skontaktować się z najbliższym schroniskiem do zwierząt. Jeżeli piesek lub kotek zostanie odnaleziony przez życzliwą osobę, która nie widziała ogłoszenia, z pewnością skontaktuje się ona właśnie ze schroniskiem. Dobrym rozwiązaniem jest przesłanie na pocztę mailową schroniska zdjęcia i opisu naszego uciekiniera oraz krótkiego opisu sytuacji, jaka miała miejsce. Schronisko bardzo często udostępnia zdjęcia i ogłoszenia na swojej stronie internetowej, ale również na portalach społecznościowych, an których się udziela. Wiele osób korzysta ze zdobyczy techniki i codziennie znajduje czas, aby odwiedzić portal społeczności owy, którego jest członkiem.
Oczywiście sami powinniśmy również wrzucić nasze ogłoszenie do sieci i poprosić jak najwięcej osób o pomoc w odnalezieniu zwierzęcia. Ogłoszenia przyklejać trzeba na słupach, drzwiach wejściowych do sklepów, czy klatek schodowych. Najważniejsze, to nie siedzieć w domu i nie płakać, ale starać się odnaleźć swojego czworonożnego przyjaciela jak najszybciej.
Pamiętajmy także o tym, aby poinformować schronisko, kiedy odnajdziemy naszą zgubę, tak aby nie absorbować jego pracowników poszukiwaniem zwierzęcia. Mają oni bowiem wystarczająco dużo obowiązków w ciągu dnia. Jeżeli zaś obiecaliśmy w swoim ogłoszeniu nagrodę pieniężną lub innego rodzaju za wskazanie miejsca pobytu psa lub kota, dotrzymajmy koniecznie swojego słowa.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz