Jak szukać odpowiedniego kandydata do pracy?

Human resources, CRM, data mining and social media concept - officer looking for employee represented by icon.

Ogłoszenia zamieszczane na portalach związanych z pracą to tylko jeden z kilku sposobów na znalezienie odpowiedniego kandydata na wolne stanowisko. Pracodawca kontaktuje się z serwisem, który umieszcza na swojej stronie internetowej ogłoszenie o poszukiwaniu osób chętnych do podjęcia pracy. Bardzo dużo osób poszukuje zatrudnienia właśnie w ten sposób, dlatego też możliwe jest dotarcie do dużej liczby kandydatów. Nie jest to jedyny sposób na zdobycie listy właściwych kandydatów, lecz niewątpliwie najefektywniejszy.

Bardzo duża część społeczeństwa posiada dostęp do Internetu i korzysta z niego prawie codziennie. W ten sposób załatwiane są najważniejsze sprawy takie jak komunikacja ze znajomymi, sprawdzanie połączeń autobusowych oraz PKP, sprawdzanie godzin przyjęć lekarzy, a także informacje na temat bieżących ofert pracy. Wpisując w wyszukiwarkę Google frazę „ogłoszenia o pracę” można uzyskać bardzo długą listę wyników. Jednak czy wszystkie z nich są godne uwagi internautów? Zdecydowanie nie, część z nich potrafi być nieaktualna, a właściciele serwisów specjalnie je trzymają aby móc pochwalić się dużą liczbą ofert pracy. Dlatego też serwisy związane z ogłoszeniami o pracę budują wśród internautów swoją markę, tak, aby każda osoba zainteresowała znała nazwę ich strony. Jest to również pomocne dla pracodawców, którzy za umieszczenie informacji o wolnych miejscach pracy muszą zapłacić, dlatego też wolą wybrać portal z ogłoszeniami sprawdzony i cieszący się dobrą reputacją.

Ogłoszenie o pracę to bardzo specyficzny rodzaj ogłoszenia, które wymaga dokładnego przygotowania. Pierwszym krokiem jest tutaj gruntowne przeanalizowanie stanowiska pracy oraz kompetencji jakie musi posiadać przyszły pracownik. Nie zawsze przedsiębiorstwo posiada odpowiedni budżet na zatrudnienie fachowca posiadającego niezbędne umiejętności z tego też powodu czasem trzeba będzie obniżyć wymogi lub zaoferować pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy. Kwestiami tymi zajmuje się specjalista do spraw personalnych oraz kadrowych i muszą być one zaaprobowane przez właściciela firmy. Duży wkład ma również kierownik w którego dziale jest wolne stanowisko, gdyż to on powinien opisać jak wyglądać powinien profil kandydata. Następny krok to sprawdzenie dogodnych form przeprowadzania rekrutacji zwłaszcza w pierwszym etapie, a więc tych związanych z poszukiwaniem nazwisk kandydatów. Wbrew pozorom ogłoszenia umieszczane na Internecie nie są jedyną możliwą opcją. Do tej pory bardzo popularne było zamieszczanie ofert w gazetach, najczęściej tygodnikach, które raz w tygodniu wydawały specjalny dodatek poświęcony właśnie tej tematyce. Niektórzy pracodawcy preferują zatrudnianie osób z polecenia swoich pracowników, gdyż uważają, że będą to osoby sprawdzone, którym można zaufać. Zdarza się również wyszukiwanie kandydatów wśród dokumentów aplikacyjnych wysłanych do firmy przez osoby poszukujące pracy lecz nie związane z żadnymi konkretnymi ofertami. Jeżeli profil kandydata odpowiada poszukiwanemu wówczas można taką osobę zaprosić na rozmowę rekrutacyjną.

Możesz również polubić…