Jak efektywnie szukać pracy?

6c278f211d2343f40a517479d296cccbDzisiejszy rynek pracy dla wielu osób jest rynkiem bardzo trudnym. Często nie potrafią sobie one na nim poradzić i znaleźć wymarzonego zajęcia. Wiele osób ma nawet problem ze znalezieniem jakiejkolwiek pracy w swoim zawodzie. Wynika to z wysokiego odsetka osób bezrobotnych i wysokich kosztów, jakie generuje każdy pracownik. Przedsiębiorcy i właściciele firm coraz rzadziej decydują się na tworzenie nowych stanowisk pracy, właśnie z obawy o wysokie koszty utrzymania pracownika. Młodzi ludzie zastanawiają się więc, w jaki sposób mogą oni szukać pracy na tyle efektywnie, żeby ją znaleźć.

Oczywiście, każdy może zarejestrować się w urzędzie pracy i czekać, aż pani urzędnik znajdzie odpowiednie zajęcie, w sam raz dla nas. Realia są jednak takie, że zazwyczaj oferty urzędu pracy znacznie odbiegają od naszych wyobrażeń. Oczywiście, można również śledzić ogłoszenia o pracę, które pojawiają się każdego dnia w prasie i w Internecie. Niestety, takich osób jak my są tysiące w całym kraju i wszyscy liczą na to, że pracodawca oddzwoni właśnie do nich. Najczęściej na jedno miejsce aplikuje nawet kilkaset osób. W jaki sposób można jeszcze znaleźć pracę swoich marzeń?

Przede wszystkim, warto pomyśleć o tym, aby samodzielnie ogłaszać swoją kandydaturę. Wielu headhunter’ów poszukuje ciekawych twarzy właśnie przez Internet. Istnieje wiele różnych portali, na których całkowicie bezpłatnie można umieszczać swoje cv i swoje ogłoszenia. Poza tym, bardzo popularne są również serwisy przeznaczone właśnie dla ludzi, którym zależy na wysokim rozwoju zawodowym. Mogą oni tworzyć tam swoje profile i umieszczać informacje na temat kwalifikacji zawodowych, doświadczenia, a także wykształcenia i zainteresowań. Okazuje się, że wielu pracodawców decyduje się na poszukiwanie pracowników właśnie na takich stronach internetowych.

Poza tym, osoba która aktywnie poszukuje pracy, to taka, która sama wysyła swoje cv i listy motywacyjne do różnych firm. Nie ma potrzeby oczekiwania, aż w firmie pojawi się ogłoszenie o rekrutacji. Jeżeli uważamy, że posiadamy odpowiednie kwalifikacje i nadajemy się do konkretnej pracy, powinniśmy zaryzykować i zawsze aplikować. Może się okazać bowiem, że zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Często pracodawcy zostawiają sobie takie cv i oddzwaniają nawet po kilku miesiącach, kiedy akurat posiadają oni wolny etat dla nowego pracownika. Najważniejsze, to nie osiadać na laurach i się nie poddawać. Praca sama nas nie znajdzie. Trzeba poświęcić nieco czasu i trudu, aby znaleźć wymarzone dla siebie zajęcie i zostać przez pracodawcę zauważonym.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz