Czy opłaca się hodować bydło mięsne?

Czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Coraz częściej to pytanie zadają sobie rolnicy. Kiedyś gospodarstwa rolnicze charakteryzowały się różnorodnością. W każdej zagrodzie znajdowało się kilka kur, krowa mleczna, bydło mięsne. Dziś stawia się raczej na konkretną specjalizację. Największą popularnością do tej pory cieszyły się pola uprawne i zboża. Jednak zmienna pogoda i ceny skupu zmuszają gospodarzy do wprowadzania zmian. Jednym z pomysłów jest ukierunkowanie się na mięso. Czy zatem hodowla bydła mięsnego to dobry pomysł?

Czy opłaca się hodować bydło mięsne?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zyski z hodowli bydła mięsnego potrafią być naprawdę wysokie. Jednak jest to zależne od pewnych czynników. Przede wszystkim opłacalność tego przedsięwzięcia uzależniona jest od własnych zasobów. Posiadając nieograniczony dostęp do łąk i pastwisk, możemy zaryzykować stwierdzenie, że o pokarm martwić się nie trzeba. Rzeczywiście jest to kwestia znacznie ułatwiająca hodowle bydła mięsnego. Pokarm wiadomego pochodzenia przyczyni się także do stanu zdrowotnego zwierząt. To z kolei ograniczy wizyty weterynaryjne do minimum. Wszystkie te aspekty przemawiają za opłacalnością hodowli bydła mięsnego. Aby jednak zacząć hodowlę, trzeba posiadać odpowiednie warunki. Żywy inwentarz wymaga bowiem od gospodarza spełnienia bardzo rygorystycznych przepisów. Przed podjęciem decyzji warto więc sprawdzić, czy posiadane zaplecze sanitarne jest wystarczające. 

Popyt w parze z podażą

Popyt na bydło mięsne jest bardzo zróżnicowany. Wiele zależy od położenia geograficznego. W niektórych rejonach hodowla bydła mięsnego jest tak popularna, iż nie opłaca się inwestować w ten pomysł. Aby sprawdzić, jak sytuacja wygląda w najbliższej okolicy, wystarczy skontaktować się z pobliską ubojnią. Z pewnością logistycy w niej zatrudnieni posiadają wyliczenia na temat zapotrzebowania i realnie skupowanego towaru. Jeżeli popyt na bydło mięsne jest duży, zysk z jego hodowli jest niemal gwarantowany. Trzeba jednak zaznaczyć, że dotyczy to wyłącznie hodowli dużo metrażowych. Pojedyncza sztuka bydła jest nierentownym przedsięwzięciem. W takim przypadku zdecydowanie lepiej postawić na krowę mleczną. 

Nie od razu Kraków zbudowano 

Przy odpowiednim zaplanowaniu inwestycji, hodowla bydła mięsnego jest opłacalna. Trzeba jednak pamiętać, że ta inwestycja należy do długoterminowych. Bydło mięsne sprzedaje się od jednego, do trzech razy w roku. Oznacza to, że na zyski trzeba trochę poczekać. Szczególnie, gdy chodzi o pierwsze dochody. Aby wystartować z hodowlaną bydła mięsnego, trzeba zatem posiadać zaplecze finansowe. Gotówka z pewnością przyda się na modernizację gospodarstwa. Będzie również zabezpieczeniem, które pozwoli spokojnie przeżyć, aż do pierwszych zysków. 

Wiele lat nauki 

Hodowla bydła mięsnego wymaga od właściciela sporego zaangażowania. Zwierzęta trzeba regularnie doglądać. Sprawdzać ich stan zdrowia, jak również zwracać uwagę na niepokojące symptomy. Cotygodniowe wizyty lekarza weterynarii są zbyt kosztowne. Wydatki należy ograniczać do wymaganego minimum. W przeciwnym razie hodowla bydła mięsnego nie przyniesie oczekiwanych zysków. Również zakup pożywienia, czy elementów wyposażenia to kwestie, o które należy dostatecznie zadbać. To wszystko jest wiedza, jaką człowiek zdobywa z czasem. W przypadku żywego inwentarza trzeba liczyć się z ryzykiem. Jedno niedopatrzenie może kosztować gospodarza utratę całego zarobku. Warto więc posiadać chociaż podstawową wiedzę i wsparcie kogoś doświadczonego. 

Czy hodowla bydła mięsnego jest zatem opłacalna? 

Reasumując. Hodowla bydła mięsnego jest opłacalnym przedsięwzięciem. Jednak pomysł ten powinien dotyczyć przede wszystkim gospodarzy z wieloletnim doświadczeniem. Posiadają oni większą wiedzę dotyczącą opieki nad dużą liczbą zwierząt. Odznaczają się oni również zdecydowanie większą cierpliwością i potrafią przewidywać pewne fakty. Ich doświadczenie pomaga przy obliczaniu ściętego siana, czy przy rozmowach z lekarzem weterynarii. 

 

Możesz również polubić…