Pompy ciepła – jak działają i na jakie warto się zdecydować?

Ekologiczne i dbające o środowisko rozwiązania coraz bardziej zyskują na popularności. Ta sama kwestia dotyczy systemów grzewczych, które od lat przechodzą zmiany, aby mogły być bardziej przyjazne naturze, ale również i domowemu budżetowi. Wśród tego typu rozwiązań, bez dwóch zdań można wymienić pompy ciepła. Coraz więcej osób o nich mówi, co przekłada się na to, że wzrasta wokół nich zainteresowania. W tym artykule zostanie przedstawione kilka istotnych faktów na ich temat oraz odpowiedź na pytanie dotyczące tego, czy rozwiązanie, jakim jest pompa ciepła, może okazać się bardziej opłacalne niż tradycyjne systemy grzewcze.

Czym są i jak działają pompy ciepła?

Pompy ciepła to wciąż niezwykle gorący temat, wokół którego z dnia na dzień rośnie coraz większe zainteresowanie. Rozwiązanie to jest bowiem ciągle nowinką technologiczna i ciekawą alternatywą dla tradycyjnych, stosowanych w większości gospodarstw domowych systemów grzewczych. Specjaliści jednak wskazują, że już niedługo może się to zmienić i to właśnie pompy ciepła obejmą, długo zajmowane miejsce przez dobrze znane opalane węglem piece.

Pompy ciepła to urządzenia, które wykorzystują energię cieplną z powietrza, wody, a nawet gruntu. To właśnie sprawia, że są uznawane z ekologiczne i o wiele bezpieczniejsze dla środowiska naturalnego. Ciepło jest pobierane ze źródła dolnego, a następnie używa się go do ogrzewania pomieszczeń lub wody użytkowej. Dodatkowo, oprócz ogrzewania pompa może również posłużyć jako system schładzający obiekt latem, bez potrzeby dokupowania dodatkowo klimatyzacji.

Czy warto zdecydować się na pompę ciepła?

Choć pompy ciepła są już bardzo popularne w innych krajach, to ich stosowanie w Polsce dopiero raczkuje. Wiele prognoz mówi jednak o tym, że istnieje szansa, że w najbliższym czasie się to zmieni. Dlaczego? Aktualnie drożeje wszystko, a ceny energii oraz ogrzewania sięgają zawrotnych cen. Ciepło, które pobiera pompa, jest za to zupełnie za darmo, do pracy potrzebuje ona jedynie niewielkiej ilości energii elektrycznej, przez co w ogólnym rozliczeniu koszty ogrzewania utrzymują się na bardzo niskim poziomie. Nie można również pominąć tego, że:

  • Pompy ciepła są przyjazne dla środowiska – urządzenia te zużywają niewielką ilość energii, a do tego same nie generują spalin ani nie emitują żadnych szkodliwych substancji. Dzięki temu przyczyniają się do poprawy jakości powietrza.
  • Pompy powietrza sprawdzają się przez cały rok – pompa ciepła nadaje się nie tylko do ogrzewania pomieszczeń zimą, ale również spełnia się jako klimatyzacja latem.
  • Wygoda i komfort – pompy ciepła są w pełni bezpieczne i działają bezobsługowo. Steruje się nimi za pomocą aplikacji mobilnej. Jedyne, o czym należy pamiętać, to coroczny przegląd techniczny, a to ile kosztuje ewentualny serwis pompy ciepła, jest ustalane z firmą, która zajmuje się jej obsługą.
  • Obniżenie kosztów budowy domu oraz podniesienie wartości nieruchomości – planując montaż pompy ciepła w nowym domu nie trzeba martwić się dodatkowymi kosztami związanymi z budową kotłowni czy komina. Dodatkowo instalacja pompy ciepła podnosi w znacznym stopniu wartość nieruchomości.

Ile kosztuje montaż pompy ciepła?

Pompy ciepła to niewątpliwie przyszłość, jeśli chodzi o systemy grzewcze. To inwestycja zapewniająca komfort, oszczędności i bezpieczeństwo. Te systemy najlepiej sprawdzają się w nowych lub modernizowanych budynkach, a koszty instalacji są najczęściej wliczane w cenę urządzenia. Ceny za tę usługę oraz wartość samego urządzenia różnią się od siebie w zależności od wielu czynników, do których należą między innymi: lokalizacja inwestycji, klasa energetyczna budynku, jego parametrów, a także potrzeby domowników. W przybliżeniu koszt całej usługi, wraz z ceną samego urządzenia zamontowanego w budynku o powierzchni ok. 150 m kwadratowych, wynosi od 30 do 50 tys. zł. Czasem jednak fachowcy podają stawkę za swoją robociznę wraz z zakupem ewentualnych elementów do montażu i kwota ta oscyluje w okolicy od 5 do 8 tys. zł – https://vaillant-lodz.pl/oferta/pompy-ciepla/.

Możesz również polubić…