Płaskostopie u dziecka – jak mu zapobiec?

Płaskostopie to stan (deformacja stopy), który występuje gdy łuk stopy dziecka nie tworzy się prawidłowo. Płaskostopie jest często spowodowane czynnikami dziedzicznymi, takimi jak genetyka lub wady wrodzone. Może być również spowodowane czynnikami środowiskowymi, takimi jak noszenie butów zbyt ciasnych dla stopy lub aktywnościami na twardych nawierzchniach, takich jak beton lub asfalt. Niektóre dzieci mogą również mieć płaskostopie, jeśli zdiagnozowano u nich stopę końsko-szpotawą. 

Termin „stopa końsko-szpotawa” odnosi się do wrodzonej deformacji stopy, która zwykle powoduje, że palce są skierowane do wewnątrz i do wewnątrz kostki. Nieleczona stopa końsko-szpotawa może prowadzić do trwałego uszkodzenia stawów, mięśni i ścięgien. Objawy mogą obejmować ograniczone ruchy kostki, ból w tylnej części kolana lub pięty oraz skurcze mięśni.

Jak ustalić, czy dziecko ma płaskostopie?

Najczęstszym sposobem sprawdzenia, czy dziecko ma płaskostopie, jest przyjrzenie się jego śladom. Jeśli zauważysz, że ślady stóp są znacznie szersze niż palce, prawdopodobnie dziecko ma płaskostopie. Można również udać się do lekarza, który przeprowadzi badania, aby dowiedzieć się, czy dziecko ma płaskostopie, czy nie. Niektóre z tych badań obejmują pomiar długości stopy i artrografię, która jest testem wykorzystującym promieniowanie rentgenowskie do oceny ewentualnych problemów ze stawami. Również lekarz pediatra może być w stanie zdiagnozować płaskostopie, wykorzystując swoje umiejętności kliniczne. 

Dzieci cierpiące na płaskostopie mogą odczuwać ból i dyskomfort podczas chodzenia i biegania. Ból może być również odczuwalny w nocy podczas snu. Nieleczone płaskostopie może prowadzić do trwałego uszkodzenia kości i stawów stopy.

Jak zapobiec płaskostopiu u dzieci?

Płaskostopie – Jak jemu zapobiec u dziecka? Przede wszystkim zalecane jest już od początku życia dziecka stosowanie ćwiczeń, które stymulują mięśnie stopy dziecka. Można przykładowo wprowadzić łaskotanie stopy dziecka – w ten sposób dziecko będzie zwijać i rozwijać stopę. Ważne jest też stosowanie luźnych śpioszków by stopa dziecka miała swobodę.

Bardzo ważne jest też jednak to jakie buty będzie nosiło dziecko. W bucie musi być odpowiednio dużo miejsca na stopę. Dlaczego to jest takie ważne? Ponieważ w czasie obciążenia stopy, ulega ona wydłużeniu, dlatego tak istotne jest by w bucie stopa dziecka miała odpowiedni luz. But musi także posiadać odpowiednio szeroki przód, aby dziecko mogło mieć miejsce na swobodne ruchy palców. Obuwie takie nie może uciskać stopy od góry ani z boku. Ważna jest też stabilizacja pięty za pomocą sztywnego zapiętka.

Co jeszcze jest ważne w obuwiu, które nosi dziecko i dzięki czemu nie będzie ono miało płaskostopia? Podeszwa – ważne żeby posiadała odpowiednią grubość i jednocześnie była sprężysta i elastyczna. Podeszwa musi amortyzować wstrząsy.

Buty na płaskostopie dla dzieci

Buty na płaskostopie dla dzieci są niezwykle istotne szczególnie w momencie kiedy dziecko zaczyna chodzić. Wtedy zwiększa się prawdopodobieństwo nieprawidłowego rozwoju nóg i należy zwrócić uwagę na buty, w jakich dziecko zacznie stawiać swoje pierwsze kroki oraz obuwie, w których zacznie później biegać. Im wcześniej rodzice podejmą odpowiednie kroki, tym mniejsze prawdopodobieństwo rozwoju płaskostopia u dziecka.

Danielki to obuwie dostępne tutaj: https://danielki.sklep.pl/kategoria/kapcie-profilaktyczne-dziewczynka przeznaczone jest dla dziewczynek, spełniające normy wyznaczone przez lekarzy i fizjoterapeutów. Są one przede wszystkim rekomendowane dla dzieci po 3 roku życia, które bardzo szybko się rozwijają. Obuwie to posiada sztywną zapiętkę oraz szeroki nosek na przodzie buta. W środku znajduje się profilowana skórzana wkładka. Buty wykonane są z naturalnej skóry. W ten sposób stopa dziecka nie poci się podczas dużych aktywności. Buty Danielki dla dziewczynek to jedne z najlepszych kapci, które pozwalają zapobiegać płaskostopiu u dziecka. Doskonale zabezpieczają też stopę dziecka przed innymi wadami, w tym koślawienie pięt. Buty eliminują też prawdopodobieństwo wystąpienia wad postawy u dziecka.

Możesz również polubić…