Jakie wymogi należy spełnić, aby móc wynająć motorówkę?

Wynajmując motorówkę trzeba pamiętać, że należy mieć odpowiednie uprawnienia, gdy chcemy kierować jachtem motorowym, którego moc silnika przekracza wartość 13 KM. W momencie, gdy chcemy jednak wynająć motorówkę to trzeba bardzo często zostawić jakiś dowód tożsamości lub pokazać dokument, które potwierdzi, że jesteśmy osobami pełnoletnimi. Należy również poznać przepisy obowiązujące na wodzie, aby nie stworzyć żadnego zagrożenia w czasie prowadzenia motorówki. 

Jakie dokumenty trzeba mieć, aby wynająć motorówkę?

Kiedy moc silnika motorówki będzie przekraczała wartość 13 KM to do prowadzenia takiej łódki będą potrzebne kwalifikacje potwierdzone przez odpowiednim patentem sternika motorowodnego lub starszego sternika motorowodnego. Można również zdobyć uprawnienia wydane przez Polski Związek Żeglarski lub Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego, które sprawią, że będzie można pływać jednostkami o wyższej mocy silnika takimi jak skuter wodny lub motorówka. Wtedy należy odbyć odpowiednie szkolenia, które zostaną zakończone egzaminem. Uprawnień do pływania motorówką nie potrzebujemy, gdy długość łodzi, którą chcemy płynąć nie przekracza 7,5 metra długości oraz jej moc silnika nie przekracza 13 KM. Kiedy nie potrzeba uprawnień to potrzebny jest tak naprawdę nasz dowód osobisty, aby spisać nasze dane w razie wystąpienia jakichś problemów związanych z użytkowaniem motorówki. Na stronie danej wypożyczalni warto sprawdzić jakie  warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z wynajmu motorówek w Mikołajkach. Należy pamiętać, że ją wypożyczając bierzemy odpowiedzialność za osoby, które się na niej znajduje, ale też za innych ludzi będących na danym akwenie wodnym. 

O jakich zasadach trzeba pamiętać, gdy płyniemy motorówką po akwenie bez uprawnień?

Tak samo jak w ruchu drogowym to w czasie pływania po akwenach obowiązują pewne zasady, których trzeba się trzymać. Trzeba na przykład pamiętać, że można dokonać wyprzedzania innego statku, ale tylko wtedy, gdy nie spowodujemy tym manewrem żadnego zagrożenia dla żeglugi morskiej. Jednak jednostka wyprzedzana powinna ułatwić wykonanie tego manewru innej motorówce, dlatego w razie konieczności powinna ona zmniejszyć prędkość, aby cały manewr przebiegł szybciej i przy tym bezpieczniej. Wtedy należy wyprzedzać tę inną łódkę od lewej strony, ale gdy jest wystarczająco szeroko to takie wyprzedzanie można dokonać również z prawej strony motorówki. Należy jednak pamiętać, że płynąc motorówką należy zachowywać szczególną ostrożność, ponieważ o obowiązujących przepisach na wodzie mogą nie mieć pojęcia osoby, które nie zdobyły żadnych uprawnień, aby prowadzić tego rodzaju łódki z napędem mechanicznym. Zawsze niestety istnieje szansa, że dojdzie do jakiejś kolizji, która może być niebezpieczna dla naszego zdrowia i życia, dlatego warto mieć na sobie kamizelki ratunkowe podróżując łodziami po wodzie.  Dlatego, kiedy interesujemy się wynajmem motorówki w Mikołajkach to należy zapoznać się dokładnie z zasadami pływania po wodzie i prawem tam obowiązującym.

Możesz również polubić…