Jak znaleźć idealną opiekunkę do dziecka?

Wiele młodych matek ma problem z połączeniem opieki nad dzieckiem oraz kariery zawodowej. Nie zawsze mamy szansę, aby naszą pociechą zajęła się kochająca babcia. W takim wypadku musimy, albo wziąć bezpłatny urlop do momentu, kiedy nasze maleństwo będzie mogło iść do przedszkola, albo poszukać opiekunki. W jaki sposób jednak znaleźć idealną nianię?

Dlaczego warto wybrać opiekunkę?

W wielu zawodach dwuletnia czy trzyletnia przerwa w pracy nie bardzo wchodzi w grę. Przez czas opieki nad dzieckiem zmieniają się bowiem realia branży – mamę powracającą do zawodu może więc spotkać naprawdę niemiła niespodzianka. Młodsze panie, które dopiero wkroczyły na rynek pracy boją się także, że przerwa w ich przypadku będzie oznaczać poważne problemy z późniejszym znalezieniem zatrudnienia.

Realia polskiego rynku pracy nadal nie są przyjazne dla mam. Wprawdzie prawo gwarantuje, że po urlopie macierzyńskim oraz wychowawczym pracodawca powinien umożliwić nam powrót na wcześniej zajmowane stanowisko, ale w praktyce często wygląda to niestety mniej kolorowo. Ogłoszenia pań poszukujących zatrudnienia mogą nie spotkać się z dużym zainteresowaniem. Dlatego nie każda świeżo upieczona mama może pozwolić sobie na pozostanie w domu z dzieckiem.

Jak szukać opiekunki?

Gdy już zdecydujemy, że po krótkim urlopie macierzyńskim powracamy do pracy, musimy poszukać odpowiedniej opieki dla naszej pociechy. Mrożące krew w żyłach opowieści o zupełnie niekompetentnych opiekunkach mogą jednak sprawić, że ogłoszenia pań zajmujących się zawodowo opieką nad dziećmi będziemy traktować wyjątkowo sceptycznie. Czy warto więc zaryzykować i zatrudnić nianię z ogłoszenia? Otóż tak naprawdę nie istnieje idealna recepta. Niania z ogłoszenia może okazać się wyjątkowo kompetentna, a opiekunka polecona nam przez sąsiadkę czy koleżankę z pracy zupełnie się nie sprawdzić. Warto więc przejrzeć ogłoszenia pań, które proponują swoje usługi jako niania, ale do rekrutacji podejść z wyjątkową pieczołowitością. W końcu zatrudnianej osobie oddajemy pod opiekę nasze dziecko – nie może więc być to przypadkowa pani.

Co powinno zawierać ogłoszenie?

Osoby poszukujące niani z powodzeniem mogą zamieścić swoje własne ogłoszenie. Tego typu ogłoszenia pań poszukujących opieki do dziecka pojawiają się w lokalnej prasie oraz na darmowych portalach ogłoszeniowych. Chodzi tutaj o serwisy, które publikują rozmaite ogłoszenia drobne. W redagowanym właśnie anonsie warto podać możliwie, jak najwięcej informacji – dzięki temu mamy szansę, że zgłoszą się kandydatki, które rzeczywiście spełnią nasze oczekiwania. Ogłoszenia pań czy rodziców poszukujących właśnie niani powinny przede wszystkim zawierać wiek dziecka, miejsce pracy, przybliżoną ilość godzin, informację o sposobie rozliczania. To pozwoli już na wstępnie uniknąć niedomówień.

Ogłoszenia pań, które są opiekunkami nie zawsze jednak precyzują oczekiwane warunki. W praktyce może to jednak oznaczać, że przyszła niania jest gotowe na ich negocjacje z pracodawcami.

Jak przeprowadzić rekrutację?

Gdy już przejrzymy ogłoszenia pań i umówimy się na spotkanie z kilkoma kandydatkami, czeka nas nasza prywatna rozmowa kwalifikacyjna. Podczas niej warto zwrócić uwagę nie tylko na doświadczenie niani, ale także na to, jak odnosi się do naszego dziecka. Ważne jest również to, jak dziecko na nią reaguje.

Możesz również polubić…