Jakiego zatrudnienia szukać po studiach humanistycznych?

Osoby, które ukończyły studia humanistyczne często uważają, że mają mniejsze szanse na rynku pracy niż programiści, inżynierowie czy inni absolwenci kierunków typowo technicznych. Czy jednak sytuacja rzeczywiście jest tak nieciekawa? I czy humanista nie ma szans na ciekawe zatrudnienie?

Przesycenie rynku

Za brak interesujących ofert dla absolwentów socjologii, politologii, filologii polskiej czy innych kierunków typowo humanistycznych odpowiada przede wszystkim to, że tego rodzaju kierunki ukończyło bardzo dużo osób. Polski rynek pracy nie jest zaś w stanie ich wchłonąć. Dlatego wielu humanistów po obronie dyplomu miesiącami przegląda ogłoszenia bezpłatne zamieszczane w prasie codziennej czy na lokalnych portalach ogłoszeniowych lub podejmuje się zajęcia poniżej swoich kwalifikacji. Najgorzej sytuacja wygląda w mniejszych miejscowościach. Tutaj nie ma bowiem wielu firm, instytucji, nie działają duże zagraniczne korporacje. Rynek pracy w takich miejscach opiera się więc w zasadzie przede wszystkim na handlu oraz usługach. Ogłoszenia bezpłatne czy oferty wiszące w Powiatowych Urzędach Pracy to przede wszystkim propozycje dla branży budowlanej, w sprzedaży, gastronomii. Pojawiają się także oferty dla ślusarzy, krawcowych czy mechaników. Propozycji dla osób z wykształceniem humanistycznym jest zaś naprawdę niewiele. Często więc bezrobotni muszą tutaj przekwalifikować się i dostosować w ten sposób do realiów miejscowego rynku pracy.

Jak odnaleźć się na rynku pracy?

W większych miejscowościach osoby z wykształceniem humanistycznym mają większe szanse na zatrudnienie. Warto jednak nie tylko przeglądać dostępne w prasie czy sieci ogłoszenia bezpłatne, ale przede wszystkim poszukać pomysłu na własną karierę zawodową. Dla osób, które ukończyły politologię, socjologię czy pedagogikę, czyli najbardziej oblegane przez kilkoma laty kierunki studiów, dobrą wiadomością jest to, że nie zawsze musimy pracować w naszym wyuczonym zawodzie. Także w innym sektorze z powodzeniem możemy bowiem zbudować swoją ścieżkę kariery i osiągnąć zawodową stabilizację. Na współczesnym rynku pracy więcej tak naprawdę zależy od naszej siły przebicia oraz determinacji w realizowaniu zawodowych celów niż od kierunku, który ukończyliśmy. Wystarczy przejrzeć ogłoszenia bezpłatne, aby przekonać się, że wśród wymogów firmy częściej podkreślają doświadczenie, umiejętności i cechy osobowości niż samo kierunkowe wykształcenie. A to oznacza, że z powodzeniem możemy pracy poszukać także w branżach nie do końca powiązanych z naszą ścieżką edukacji.

Gdzie szukać pracy?

Humaniści powinni nie tylko śledzić ogłoszenia bezpłatne pojawiające się w prasie codziennej czy na portalach ogłoszeniowych. Pomocne okażą się także portale rekrutacyjne oraz przeglądanie stron firm, w których chcą pracować. Często także tematyczne portale społecznościowe powiązane z karierą zawierają więcej interesujących ofert dla specjalistów niż ogłoszenia bezpłatne.

W jakich sektorach pracę może znaleźć politolog czy socjolog? Otóż ofert warto poszukać przede wszystkim w agencjach reklamowych, redakcjach magazynów czy stacjach radiowych. Tutaj najlepiej nie czekać aż na interesującą nas ofertę natrafimy przeglądając ogłoszenia bezpłatne. Najlepiej stworzyć portfolio i wysłać go bezpośrednio do potencjalnego pracodawcy. Absolwenci socjologii z powodzeniem mogą rozważyć także karierę doradcy zawodowego czy w branży HR.

Możesz również polubić…