Czy warto podjąć pracę poniżej kwalifikacji?

Bezskuteczne poszukiwania pracy są naprawdę stresujące. Gdy mija czas, a my nadal pozostajemy w punkcie wyjścia, może zrodzić się frustracja. Wiele osób po wysłaniu setek CV i wielu bezowocnych rozmowach kwalifikacyjnych zastanawia się, co tak naprawdę jest nie tak. W takim przypadku często obniżamy nasze wymagania. Czy warto jednak podjąć pracę poniżej kwalifikacji? A może jednak to jest ślepa uliczka dla naszej kariery?

Co może dać nam praca poniżej kwalifikacji?

Większość osób poszukujących pracy ma swoje wymarzone firmy lub stanowiska, na których chciałyby pracować. Często jednak w branżach tych brakuje ofert, a ogłoszenia o pracę, które pojawiają się w prasie czy na popularnych portalach internetowych w żaden sposób nie odpowiadają naszym oczekiwaniom. Czy w takim razie warto zainteresować się stanowiskami, które tak naprawdę są niezgodne z naszym wykształceniem oraz zawodowym doświadczeniem? Otóż większość specjalistów z branży HR twierdzi, że praca poniżej kwalifikacji może dla nas być cennym doświadczeniem. Warto więc odpowiadać również na ogłoszenia o pracę, które nie do końca odpowiadają naszym kwalifikacjom.

Praca w innym zawodzie ma kilka plusów. Pierwszym z nich są oczywiście zarobki. Mało kto może przecież pozwolić sobie na długotrwałe poszukiwania wymarzonego zatrudnienia. Często pojawiające się ogłoszenia o pracę są więc dla nas jedyną alternatywą na zarobki. Ale nie tylko kwestie finansowe przemawiają za podjęciem pracy poniżej naszych kwalifikacji. Warto bowiem zwrócić uwagę również na to, że duże luki w CV nie wyglądają dobrze z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy. Takie przerwy mogą więc sprawić, że nasza kandydatura na wymarzone stanowisko zostanie zdyskwalifikowana. Większość pracodawców docenia, że kandydat starał się być aktywny na rynku pracy nawet wtedy, gdy zajęcie tak naprawdę niewiele miało wspólnego z jego wykształceniem.

Opanowanie na rozmowie kwalifikacyjnej

Odpowiadanie na ogłoszenia o pracę publikowane w prasie czy pojawiające się w popularnych serwisach internetowych ma jeszcze jeden plus. Otóż rozmowy kwalifikacyjne przestaną być dla nas tak stresujące, gdy już nabierzemy nieco doświadczenia i będziemy wiedzieć, czego po takich spotkaniach możemy się spodziewać. To pozwoli nam opanować stres i lepiej zaprezentować swoją kandydaturę. Dzięki temu, gdy odnajdziemy już ogłoszenia o pracę, które będą zgodne z naszym wykształceniem i oczekiwaniami, na rozmowie będziemy umieli bardzo dobrze zaprezentować swoje umiejętności i atuty. A to może oznaczać dla nas sukces.

Uniwersalne umiejętności

Praca poniżej kwalifikacji ma jeszcze jeden plus. Wystarczy przejrzeć aktualne ogłoszenia o pracę, aby zauważyć, że wielu pracodawców w wymaganiach zamieszcza umiejętności, które tak naprawdę są uniwersalne. Absolwent ekonomii, który pracuje na przykład w kawiarni nauczy się więc kontaktu z klientem oraz dokładności. Praca w sklepie pomoże nam opanować umiejętność pracy w grupie czy dopasowania się do wymogów korporacyjnych. Tego rodzaju umiejętności mogą zaś okazać się przydatne, gdy już znajdziemy ogłoszenia o pracę, które rzeczywiście spełniają nasze wymagania. Nawet praca poniżej kwalifikacji może więc być dla nas cennym zawodowym doświadczeniem.

Możesz również polubić…