Jak sprzedać mieszkanie?

homes-for-sale-hoboken-nj-1316365_1280Sprzedaż mieszkań wzrasta z roku na rok. Okazuje się, że Polacy bardzo chętnie kupują mieszkania i budują domy. Mamy coraz więcej pieniędzy, a poza tym znacznie łatwiej jest uzyskać obecnie kredyt hipoteczny, z dofinansowaniem od państwa. Z tej pomocy korzystają co roku tysiące osób i są one niezwykle zadowolone z wkładu, jaki państwo daje im na zakup własnego mieszkania. Bardzo dobrze ma się zarówno sprzedaż mieszkań, w stanie od dewelopera, jak i sprzedaż mieszkań z tak zwanej drugiej ręki, czyli z rynku wtórnego.

Młodzi ludzie oczywiście marzą o tym, aby kupić sobie nowiutkie mieszkania prosto od dewelopera, jednakże nie zawsze jest ich na to stać. Często nie mogą sobie pozwolić na to, aby płacić tak wysoką cenę za metr kwadratowy powierzchni. Wówczas znacznie lepiej sprawdzają się mieszkania kupowane z drugiej ręki, ponieważ ich ceny są znacznie niższe. Osoby posiadające mieszkania na sprzedaż mogą być więc pewne swojego sukcesu. W jaki sposób najlepiej jest ogłosić chęć sprzedaży mieszkania, aby zachęcić do kupna jak najwięcej osób i osiągnąć najlepszą możliwą cenę?

Przede wszystkim, należy się zastanowić nad przeprowadzeniem niewielkiego remontu. Często zwykłe odmalowanie ścian może sprawić, że za mieszkanie uzyskamy znacznie wyższą cenę. Następnie, powinniśmy nasze mieszkanie bardzo dobrze wysprzątać i odświeżyć, potrzebne nam będą zdjęcia do naszych ogłoszeń. Dobrze, żeby w mieszkaniu znajdowały się meble i przedmioty codziennego użytku, wówczas będzie się ono prezentowało znacznie lepiej, niż pozostawione puste. Na zdjęciach nie powinno się jednak znajdować zbyt wiele rzeczy, ponieważ pomieszczenia mogą się wydawać nieuporządkowane. Zdjęcia robimy po to, aby zamieścić je wraz z naszym ogłoszeniem w Internecie. Obecnie funkcjonuje bardzo wiele serwisów ogłoszeniowych, które umożliwiają ogłoszenie chęci sprzedaży mieszkania, za niewielką opłatą lub nawet całkowicie za darmo. Warto skorzystać z tej możliwości, ponieważ większość osób swojego nowego mieszkania szuka właśnie przez Internet. Można postarać się i swoje ogłoszenie umieścić nawet na kilku serwisach ogłoszeniowych.

Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie serwisów społecznościowych. Prawie każdy w obecnych czasach posiada konto na jakimś. Można ogłosić tam chęć sprzedaży mieszkania swoim znajomym, którzy następnie udostępnią je dalej innym osobom. W ten sposób można bardzo szybko znaleźć chętnego i gotowego kupca na nasze mieszkanie. Poza samymi zdjęciami, warto umieścić krótki, ale treściwy opis warunków mieszkania oraz wysokość opłat, jakie do tej pory ponosili właściciele. Wiele osób pyta o takie aspekty przy swoim pierwszym telefonie. Warto oczywiście podać zarówno namiary na telefon komórkowy, jak i swój adres e-mail. Pamiętajmy o tym, aby zawsze odpowiadać na wiadomości, które kierują do nas potencjalni kupcy.

Poza samym Internetem, istnieje oczywiście wiele innych sposobów na to, w jaki sposób można ogłosić chęć sprzedaży mieszkania. Można zdecydować się na przykład na bardzo popularny jeszcze kilka lat temu sposób – zamieszczenie ogłoszenia w gazecie codziennej. Do tej pory wiele osób kupuje taką prasę i czyta ją każdego dnia. Być może osoby poszukujące mieszkania również zdecydują się na takie rozwiązanie. Poza tym, można też pomyśleć o wydrukowaniu ogłoszeń i umieszczeniu ich w pobliżu bloku, w którym znajduje się nasze mieszkanie. Można ogłoszenie przykleić do słupów, klatek, czy też tablic ogłoszeniowych. Ten sposób również nic nas nie kosztuje, a może przynieść szybko pożądane rezultaty. Wiele osób ostatnimi czasy decyduje się również na umieszczenie niewielkiego bajeru na swoim balkonie o treści „sprzedam to mieszkanie” i numerem telefonu. Jest to dość nowa moda, ale wydaje się ona przyjmować w większych miastach. Wiele osób decyduje się na wykonanie takiego telefonu, jeżeli poszukują one mieszkania w danej okolicy i na danym osiedlu.

Najlepszym sposobem na znalezienie kupca, jest jednak rozmowa. Można ogłaszać chęć sprzedaży mieszkania ustnie każdej spotkanej osobie, z którą rozmawiamy. Być może będzie ona zainteresowana kupnem takiego mieszkania, lub zna kogoś, kto będzie miał taką chęć. Warto pamiętać i wspomnieć o tym też w miejscu pracy i na spotkaniach towarzyskich.

Rynek nieruchomości w Polsce ma się bardzo dobrze i nikt w dzisiejszych czasach nie powinien mieć większych problemów ze sprzedażą swojego mieszkania. Może się okazać jedynie, że konieczne będzie spuszczenie nieco z ceny, jaką proponujemy swoim kupcom. Z pewnością nie warto jednak rezygnować i rozkładać rąk. Najlepiej sprzedają się mieszkania średniej wielkości, już urządzone, do których można się od razu wprowadzać.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz