Co to jest Webinar?

Świat szkoleń zmienia się stopniowo, ale idzie zgodnie z duchem czasu. Zachodzące zmiany mocno przyspieszyły w czasie pandemii. Szybko okazało się, że nie jest koniecznie niezbędnym osobiste spotkanie w stacjonarnym budynku, w sali, w auli, ludzi zainteresowanych daną dziedziną. Życie, szkoła, praca, rozrywka, spotkania towarzyskie, wszystko to przeniosło się do internetu, a wraz z tymi zmianami coraz częściej zaczęły pojawiać się webinary. Nie dla wszystkich jednak nazwa ta jest pojęciem znanym.

Webinar – co to jest?

Webinar to spotkanie w internecie, w którego trakcie odbywa się szkolenie, kurs, spotkanie branżowe, wykład, prezentacja, lekcja online. Może być to również prezentacja zakończona sprzedażą produktu. Spotkania w sieci w postaci webinarów, to bardzo popularne w ostatnich czasach narzędzie szkoleniowe z różnych dziedzin. Narzędzie to stało się świetnym do przeprowadzania sprzedaży online, można je wykorzystać do każdej branży, do każdych usług, dla każdego produktu. Są bardzo wygodnym nie tylko dla organizatorów, ale również dla uczestników.

Kto może zorganizować?

Organizatorem webinaru może być każdy, kto chce podzielić się swoją wiedzą z innymi osobami. Osoba chcąca zorganizować takie spotkanie w sieci, ogłasza na swojej stronie internetowej, lub za pomocą mediów społecznościowych, że danego dnia i o danej godzinie zaprasza każdą chętną osobę, zainteresowaną danym tematem na spotkanie, na którym będą poruszane takie czy inne tematy. Najczęściej są to bezpłatne webinary. Każdy, kto chce może darmowo dołączyć do takiego szkolenia, spotkania. Każdy może wziąć udział.

Jak się zapisać?

Warunkiem uczestnictwa jest zapisanie się i kliknięcie linku, przycisku będącego na stronie, lub w wyznaczonym miejscu wpisanie swojego imienia i podania adresu e-mail. Zapis może odbyć się również poprzez udział w ankiecie. Po zapisaniu się na podany w rejestracji adres e-mail organizator wysyła zaproszenia z informacją potwierdzającą dokonanie zapisu i z podanym gotowym linkiem, którego kliknięcie dzień szkolenia i o danej godzinie przeniesie  do wirtualnego pokoju, w którym jest zorganizowane spotkanie. Ilość miejsc na spotkaniu jest najczęściej ograniczona, ale jednocześnie może w nim brać udział kilka setek osób rozsianych po całym świecie. 

Sprzęt. Co potrzebne do spotkania?

Uczestnicy

Żeby można było wziąć udział w spotkaniu przez internet, nie ma konieczności inwestowania w drogi specjalistyczny sprzęt. Wystarczy dobrej jakości łącze internetowe, nie ma obowiązku posiadania komputera stacjonarnego, laptopa. Wystarczy smartfon i już można brać udział w spotkaniu. Po wejściu w przesłany przez organizatora link, uczestnik zostanie automatycznie przeniesiony do pokoju, w którym spotkanie się odbywa. 

Organizator

Z punktu organizatora sprawa jest już troszeczkę bardziej skomplikowana. Biorąc pod uwagę fakt, co to jest webinar i że odbywa się on w przestrzeni internetowej, to potrzebny jest dostęp do narzędzia dzięki któremu, możliwe będzie zorganizowanie takiego spotkania, dla tak dużej ilości osób. W tym celu należy wybrać odpowiednią platformę, która spełnia oczekiwania osoby organizującej. Wśród platform umożliwiających darmowy dostęp dużą popularnością cieszą się Zoom czy Live na Facebooku. 

Organizator spotkania powinien też pomyśleć o mikrofonie i kamerze internetowej. Można w tym celu wykorzystać smartfon. Zarówno kamera, jak i mikrofon we współczesnych smartfonach są na tyle dobre, że uzyskany dźwięk i obraz będą wystarczająco dobrej jakości. Należy pamiętać, że aby można było użyć smartfona, niezbędna może być instalacja odpowiedniej aplikacji na smartfonie.

Dla tych, którzy nie chcą używać smartfona jako kamery, jest możliwość skorzystania z  oddzielnej kamery internetowej ze wbudowanym już mikrofonem, oddzielnego mikrofonu lub skorzystać z mikrofonu wbudowanego w laptopa. I tu pojawia się kolejne narzędzie, które bardzo ułatwi prowadzenie webinaru, czyli wspomniany laptop lub komputer stacjonarny. Organizator musi też pomyśleć o odpowiednim oświetleniu, tak aby przekazywane informacje były dla uczestników dobrze widoczne.

Pula tematów na organizację bezpłatnych webinarów jest wręcz nieograniczona. Osoba prowadząca spotkanie ma dużo możliwości do przedstawiania treści, na której jej zależy. Może udostępniać informacje zawarte na swoim monitorze, na tablicach czy pokazując zadanie, ćwiczenie do wykonania również w postaci ćwiczeń fizycznych.

Możesz również polubić…