Co to jest manometr?

Manometr to urządzenie wykorzystywane w celu wykonania pomiarów ciśnienia wody oraz gazów. Najczęściej zastosowanie znajduje w profesjonalnych warsztatach. Co jednak ważne, z tego sprzętu często korzystają również osoby prywatne, zwykle w swoich przydomowych warsztatach czy garażach. Manometr wykorzystywany może być przy okazji wykonywania bardzo różnych prac. Warto zatem wiedzieć, czym się charakteryzuje, jak dokładnie działa i do czego służy to narzędzie.

Co to manometr?

Jak wspomniano, manometr znajduje bardzo szerokie zastosowanie. Wynika to m.in. z konstrukcji tego urządzenia. Najczęściej wykorzystywany jest w ciepłownictwie, hydraulice, wodociągach, kanalizacji oraz gazownictwie.

Niezależnie od tego, gdzie stosuje się manometr, wszędzie urządzenie to służy do tego samego, czyli do mierzenia ciśnienia – wody, gazów oraz powietrza. Z tego też względu narzędzie często wykorzystywane jest także w domowych warunkach. Przykładem zastosowania manometru w domu może być choćby potrzeba zmierzenia ciśnienia wody i sprawdzenia w ten sposób, czy ciecz nadaje się do domowego użytku.

A jak działa manometr? Ogromną zaletą tego urządzenia jest z pewnością jego prosta obsługa. Pod wpływem różnicy ciśnień dochodzi do odkształcenia membrany. Z kolei ruch membrany powoduje zmianę położenia wskazówki mechanicznej, która porusza się po skali i w ten sposób wskazuje wyniki pomiaru.

Jakie wyróżnia się rodzaje manometru?

Co ważne, na rynku wyróżnić można przynajmniej kilka rodzajów tego urządzenia. To, co różni poszczególne modele to ich budowa. Jeden z rodzajów manometru stanowi ten puszkowy, który służy przede wszystkim do wykonywania pomiarów ciśnienia gazów o niewielkiej sile. Zbudowany jest z dwóch podstawowych elementów. Mowa tu o dwóch membranach, które złączone są ze sobą na całej długości obwodu. Jeśli zaś chodzi o sposób działania modelu puszkowego, to polega na tym, że ciśnienie oddziałuje na stronę wewnętrzną, a powstający ruch stanowi formę wskaźnika.

Drugi rodzaj to manometr membranowy. Składa się ze zwiniętych, okrągłych membran, zaciśniętych między krawędziami dwóch kołnierzy. To właśnie na nie oddziałuje ciśnienie. W trakcie wykonywania pomiaru dochodzi do odkształceń, które określają wynik pomiaru.

Wymieniając różne rodzaje manometru, nie można pominąć urządzenia z rurką Bourdona. Rurka o owalnym przekroju pod wpływem napierającego na nią ciśnienia zaczyna się zaokrąglać. W ten sposób ten element oddziałuje na wskazówkę pokazującą wartość ciśnienia.

Dostępne na rynku manometry podzielić można nie tylko ze względu na ich budowę, ale także na rodzaj ciśnienia. Wyróżnić można bowiem dwa jego rodzaje. Mowa tu o ciśnieniu odniesienia oraz o wskazywanym. Pod tym kątem manometry dzieli się na modele względne, absolutne, a także różnicowe.

Jakie są dostępne modele manometrów?

Wiedząc, czym jest manometr ciśnieniowy i jak możemy odróżnić poszczególne rodzaje tego urządzenia, warto także zdobyć informacje dotyczące tego, jakie obecnie dostępne są modele na rynku.

Dziś sporą popularnością cieszy się na pewno manometr glicerynowy. Jego budowa opiera się przede wszystkim na rurce w kształcie litery „U”. Wspomniany element ma dwa otwarte końce i wypełniony jest częściowo glicerolem. Aby dokonać pomiaru ciśnienia manometrem glicerynowym, należy jedną część rurki umieścić w badanym układzie, natomiast druga musi być poddawana działaniu ciśnienia z zewnątrz.

Drugi powszechnie wykorzystywany manometr to model sprężynowy. Urządzenie to określa wartość ciśnienia poprzez wahania energii potencjalnej sprężystości.

Niezależnie od tego, jaki egzemplarz zamierzasz się zakupić, zawsze stawiaj na jakość wykonania urządzenia. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest nabycie manometru w sklepie specjalizującym się w sprzedaży tego typu narzędzi. Ciekawą ofertę znaleźć można m.in. na stronie internetowej https://sklep.osmoza.pl/manometry-c-135.html. Szeroki asortyment tego sklepu pozwala na wybór takiego manometru, który najlepiej będzie odpowiadać na indywidualne potrzeby i oczekiwania użytkownika.

Możesz również polubić…