Oddłużanie – co to jest i jak działa?

Polacy coraz chętniej sięgają po kredyty z banków i pożyczki z innych instytucji finansowych. Dotyczy to zarówno fizycznych konsumentów, jak i właścicieli różnych firm. Chociaż zaciągnąć takie zobowiązanie jest dość łatwo, to przy większej liczbie może pojawić się problem z ich spłatą. Tym samym kredytodawca może zacząć nakładać na nas umowne kary, które jeszcze bardziej podniosą poniesione koszty. W takim przypadku warto dowiedzieć się, co to jest oddłużanie i na jakiej zasadzie działa, a o tym można przeczytać poniżej!

Oddłużanie – co to znaczy?

Co to oddłużanie? Tak naprawdę nie ma konkretnej definicji tego pojęcia. W dużym skrócie można powiedzieć, że jest to długotrwały proces, którego głównym założeniem jest pomoc w wyjściu ze spirali zadłużenia. Wbrew powszechnemu przekonaniu nikt nie anuluje ani nie spłaci długów za kredytobiorcę. Sięgnąć po wsparcie najczęściej decydują się osoby mające na tyle wysokie zobowiązania finansowe, że nie są sami w stanie sobie z nimi poradzić. Z reguły oddłużaniem zajmują się kancelarie prawne, ale nierzadko można spotkać się również z ofertą pochodzącą od osoby prywatnej, która posiada niezbędną wiedzę i jest na bieżąco z obowiązującymi przepisami i wszelkimi zmianami prawnymi. Należy jednak pamiętać, że tego typu usługi w żadnym razie nie są pomocą finansową. Celem podjętych działań jest doradztwo z zakresu zaciągniętych wierzytelności. Poza tym współpraca z kancelarią lub osobą zajmującą się oddłużaniem nie jest darmowa, a wysokość poniesionych kosztów zależna jest od tego, w jakim stopniu dana sprawa jest skomplikowana i ilości podjętych działań. Na szczęście w wielu przypadkach możliwe jest dojście do porozumienia i rozłożenie należności na raty.

Oddłużanie – jak to działa?

Skoro wiadomo już, co to jest oddłużanie, to warto dowiedzieć się również, na jakiej zasadzie przebiega cały proces. W pierwszej kolejności należy ustalić wysokość całego zadłużenia. Niezależnie od rodzaju. Poza kredytami i tzw. chwilówkami pod uwagę brane są również karty kredytowe, niezapłacone rachunki oraz raty za zakupione urządzenia. Następnie wszystkie wierzytelności muszą zostać podzielone przez wzgląd na termin spłaty. Priorytetem będzie spłata tych najbardziej opóźnionych. Jednak, aby było to możliwe, konieczne jest zweryfikowanie budżetu dłużnika, określenie jego możliwości i wyeliminowanie niepotrzebnych wydatków. Dopiero w kolejnym kroku można podjąć próbę negocjacji z wierzycielami. Trzeba wiedzieć, że banki czy firmy pożyczkowe nie są wrogami swoich klientów i dla nich wystąpienie na drogę sądową także jest dość kłopotliwe. Dlatego nie można obawiać się rozmowy z przedstawicielami i czekać, aż problem sam się rozwiąże, ponieważ tak z całą pewnością się nie stanie. Posiadanie informacji o wysokości zadłużenia i możliwościach finansowych osoby zadłużonej pozwala na ustalenie dogodnego planu spłaty. Jeśli będzie on realizowany zgodnie z założeniem, to z czasem oddłużanie zacznie przynosić oczekiwane efekty. Niestety, jak wspomniano wcześniej, jest  to proces długotrwały i wymagający. Dłużnik musi ściśle trzymać się harmonogramu, co wymaga od niego wielu wyrzeczeń i dyscypliny.

Oddłużanie? Tylko z pomocą specjalistów!

Osoby lub kancelarie prawnicze na co dzień zajmujące się oddłużaniem doskonale zdają sobie sprawę, w jaki sposób działać skutecznie i jakie kroki podjąć. To właśnie oni zobowiązują się do prowadzenia negocjacji z wierzycielami, szukania korzystnych rozwiązań oraz dbania o dokumentację. Jednak najważniejsze jest to, że dają wsparcie dłużnikowi, nie oceniając go, a jednocześnie doradzając. Zresztą więcej na ten temat można przeczytać na stronie https://wod.com.pl/oddluzanie/. Alternatywą dla oddłużania z pomocą specjalistów jest samodzielne wyjście z długów, ale to naprawdę nie jest proste. Zwłaszcza gdy do tej pory dłużnikowi nie udało się zapanować nad własnymi finansami i zobowiązaniami. Poza tym bez konkretnej wiedzy i przy emocjach związanych z problemami ciężko jest podejść do sprawy z dystansem, a jest to po prostu niezbędne.

Możesz również polubić…