Jak przebiega proces w sprawach frankowych?

Możliwość wzięcia kredytu dla wielu osób staje się furtką do szybszego zrealizowania zakupów, na które bez niej musielibyśmy odkładać pieniądze przez wiele lat, nie wiedząc nawet, czy ostatecznie uda nam się zebrać daną kwotę. Dzięki usługom bankowym możemy jednak realizować swoje plany i marzenia tu i teraz, i płacić za nie w wygodnych ratach, dostosowanych do naszych możliwości. Niestety – ten scenariusz nie zawsze się sprawdza. Przez długi okres czasu w Polsce bardzo popularne były kredyty ze zmiennym oprocentowaniem – działo się tak dlatego, że nasza gospodarka była stabilna, inflacja nie wzrastała skokowo, dzięki czemu nawet przy zmiennej stopie raty pozostawały praktycznie takie same przez długi czas. Wszystko, co dobre kiedyś się jednak kończy – kiedy pojawiła się inflacja, RPP zaczęło zwiększać brutalnie stopy procentowe, co sprawiło, że wielu ludziom z dnia na dzień mocno zwiększyły się raty zaciągniętych przez nich kredytów. Ta polityka doprowadziła do tego, że przykładowo rata 1500 złotych miesięcznie wzrosła do 2500-3000 złotych w zależności od oprocentowania. Jest to koszmarna sytuacja, z którą mierzy się dziś wiele osób. Co istotne – historia zna już podobne scenariusze. Do dziś głośno bywa o osobach, które zdecydowały się zaciągnąć kredyt w obcej walucie -frankach szwajcarskich. Jak się potem jednak okazało – wiele z umów podpisanych między bankami i klientami na tego typu kredyty zawierało mnóstwo kruczków i błędów prawnych, co powinno je z automatu dyskwalifikować. Z jakiegoś jednak powodu tak się nie stało i przez kilka lat w najlepsze działał proceder, który w ogóle nie powinien mieć miejsca.

Problemy osób, które wzięły kredyt we frankach – o co w zasadzie chodzi?

Głównym problemem osób, które wzięły kredyty we frankach, jest nagły wzrost wartości samej waluty i spadek wartości złotego. Oznacza to, że wielu kredytobiorców znalazło się w ciężkiej sytuacji, ponieważ byli zmuszeni oddawać zdecydowanie więcej, niż pożyczyli. Banki kusiły kredytami we frankach obiecując niskie oprocentowania i atrakcyjne oferty, jednak jak się potem okazało, zdecydowana większość tych kredytów nie była w żaden sposób ubezpieczona na wypadek wahania kursów walut.

Kto prowadzi sprawy frankowe (Wałbrzych)?

Sprawy frankowe w odpowiednich miejscach prowadzą uprawnione do tego instytucje – czyli właściwe dla tego typu spraw sądy. Trzeba się więc przygotować na spotkanie z sędzią, świadkami, pełnomocnikiem banku oraz jego obrońcami.

Jak wygląda proces w sprawach frankowych w Wałbrzychu i nie tylko?

Zarówno sąd, jak i uprawnieni do tego przedstawiciele obu stron mogą zadawać pytania i udzielać na nie odpowiedzi. Oznacza to, że również pokrzywdzony klient otrzyma szereg pytań związanych z kredytem, który wziął. Zarówno sąd, jak i przedstawiciele banku mogą pytać m.in. o to, jak wysoki był zaciągnięty kredyt, dlaczego klient wybrał właśnie ten bank wśród innych ofert, a także na co przeznaczone zostały pożyczone środki. Na podstawie zebranych informacji sąd może orzec o winie lub niewinności banku i podjąć kolejne kroki prawne związane z wydaniem konkretnej decyzji.

Możesz również polubić…