Kiedy należy wykonać bdanie eeg głowy?
W każdym mózgu znajdują się dziesiątki miliardów różnych neuronów. Te komórki pracują nieustanne, przesyłając między sobą impulsy elektryczne. By określić, czy mózg pracuje prawidłowo, należy sprawdzić, jak przebiega cały proces.
Badanie EEG ma na celu zobrazowanie aktywności elektrycznej mózgu i może wiele powiedzieć o jego pracy. Właśnie dlatego się je wykonuje. W tym artykule zostało omówione, na czym polega EEG i kiedy występują wskazania do jego wykonania.
Badanie EEG – co to jest?
Badanie elektroencefalograficzne to rozwinięcie skrótu EEG. To jedno z najczęściej wykorzystywanych sposobów do diagnostyki schorzeń mózgu. Umożliwia przede wszystkim sprawdzenie czynności bioelektrycznej tego organu, czyli tego, jak wyglądają fale mózgowe. Mogą mieć różne częstotliwości oraz amplitudy. W przypadku pojawienia się jakiejkolwiek nieprawidłowości w pracy mózgu, wówczas przepływ prądu staje się zniekształcony. Właśnie te zmiany zostają zarejestrowane w finalnym zapisie EEG.
EEG wykonuje się przy pomocy specjalistycznego sprzętu, czyli elektroencefalografu. Podczas przeprowadzania badania urządzenie mierzy napięcie pomiędzy elektrodami umieszczonymi na głowie osoby badanej. Później wzmacnia je, a także wyrysowuje, co tworzy wykres w formie linii, które przypominają sinusoidę. Analizując te dane, specjalista może stwierdzić, czy mózg funkcjonuje prawidłowo.
EEG specjaliści wykonują zarówno w publicznych, jak i w prywatnych klinikach. Wpisując w wyszukiwarkę „EEG głowy Wrocław”, możesz znaleźć placówkę w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania.
Na czym dokładnie polega EEG? Wrocław
EEG przede wszystkim sprawdza czynność bioelektryczną w konkretnych płatach mózgu, Umożliwiają to elektrody, które są umieszczone na siatce. Może to przypominać czepek z przyczepionymi przewodami w różnych kolorach. Gdy umieszcza się urządzenie na głowie pacjenta, elektrody wychwytują sygnały generujące impulsy, które przekazywane są między komórkami nerwowymi.
Badanie nie jest szkodliwe dla zdrowia osoby badanej, ani nie wpływa negatywnie na mózg. Jedyne, co się wykonuje to pomiary.
Jak długo trwa EEG – Wrocław
Warto zaznaczyć, że czas trwania badania EEG jest zależny od tego, czy występuje konieczność przeprowadzenia dodatkowych testów. Wśród nich można wymienić sprawdzenie aktywności mózgu w sytuacji, kiedy pacjent zamyka lub otwiera oczy, stosując się do poleceń. Powinien też wykonywać głębokie oddechy albo być poddany działaniu błysków lamp, by sprawdzić, jak reaguje na światło.
W większości przypadków badanie trwa od 30 do 45 minut. Czasami połowę czasu trwa odpowiednie przygotowanie pacjenta. Bardzo ważne jest, aby w trakcie wykonywania pomiaru badany utrzymywał jednakową pozycję. Przede wszystkim powinno się w miarę możliwości zrelaksować i nie wykonywać ruchów. Może to skutkować zakłóconym zapisem EEG. Po przeprowadzeniu badania jego wynik zostaje opracowany przez specjalistę. Pacjent otrzymuje go razem z wykresem.
Czekanie na badanie EEG znacznie się wydłuży w przypadku korzystania z NFZ. Z tego powodu warto wybrać prywatną klinikę wykonującą EEG głowy we Wrocławiu, gdzie terminy będą znacznie mniej odległe.