Jak usunąć nieprzyjemny zapach w pokoju?

Dzień pełen pracy i innych wykonywanych w pośpiechu obowiązków powoduje ogromne zmęczenie. Nic więc dziwnego, że wieczorem lubimy usiąść w wygodnym fotelu z kubkiem gorącej herbaty, spędzić przyjemny czas z rodziną czy zjeść w spokoju posiłek. Relaksujące momenty mogą jednak ulec zakłóceniu przez brzydką, unoszącą się w pomieszczeniu woń. Co może być przyczyną braku świeżości? Jak usunąć nieprzyjemny zapach w pokoju?

Brzydki zapach w pomieszczeniu – ustalenie źródła problemu

Wielu z nas myśli, że nieprzyjemny zapach pojawia się jedynie w pomieszczeniach, które już dawno nie były czyszczone. Tymczasem wcale nie jest to prawdą. Brzydka woń może unosić się nawet w pokoju, który na pierwszy rzut oka wygląda bardzo czysto. Jej źródło potrafi być bowiem ukryte dość głęboko.

Jeśli więc zapach unoszący się w ulubionej przestrzeni odbiega od ideału i nie pozwala nam cieszyć się z chwili relaksu, nie sięgajmy po mgiełki zapachowe, które tylko pozornie zatuszują problem, lecz ustalmy jego źródło. W ten sposób będziemy mogli rozprawić się z nim na dobre.

Nieprzyjemny zapach w pokoju – jak usunąć go z dywanów, firan i kanapy?

Regularne odkurzanie, mycie podłogi czy wycieranie kurzu sprawia, że na co dzień pokoje w domu wyglądają czysto i schludnie. Każde pomieszczenie ma jednak liczne zakamarki oraz elementy, o których czyszczeniu zapominamy. To właśnie one mogą być źródłem nieprzyjemnego zapachu. Jeśli więc pojawi się w domu, warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju tkaniny, a więc zasłony, firanki, meble tapicerowane czy dywany. Zalegające na nich plamy z jedzenia czy różnego rodzaju napojów, kurz i niebezpieczne dla zdrowia roztocza mogą być przyczyną przykrej woni.

Elementy, które jesteśmy w stanie wyprać w pralce, warto odświeżać przynajmniej raz w miesiącu. Do czyszczenia sporej wielkości dywanów czy kanap niezbędne jest zaś wypożyczenie specjalnego sprzętu lub zatrudnienie firmy, która się w tym specjalizuje. Pranie dywanów i kanapy czy foteli pozwoli na pozbycie się nawet najtrudniejszych plam, a także sierści lub wszelkich zwierzęcych śladów (w przypadku posiadania pupili) sprawiając, że będą wyglądać jak nowe.

Nieprzyjemny zapach w pokoju – jak usunąć woń stęchlizny?

Kolejną dość często występującą przyczyną brzydkiego zapachu (zwłaszcza w starym budownictwie) jest wilgoć. Charakterystyczna woń stęchlizny utrzymuje się w powietrzu, a już po chwili przechodzi na ubrania, włosy i wszelkiego rodzaju meble czy elementy wystroju.

W okresie zimowym nieszczelne okna mogą powodować powstawanie na ścianach pleśni, z którą należy jak najszybciej rozprawić się za pomocą specjalnych preparatów. Po dokładnym osuszeniu pomieszczenia trzeba zadbać o to, by problem nie nawracał. W tym celu doskonale sprawdzą się dostępne w sklepach specjalne pochłaniacze, a także rośliny, które nie tylko rozprawiają się z wilgocią, ale stanowią również idealną ozdobę pomieszczenia.

Nieprzyjemny zapach w pokoju – jak usunąć woń dobiegającą z innych pomieszczeń?

Przyczyny brzydkiego zapachu w pokoju mogą być też ukryte w innych pomieszczeniach. Dość częstym problemem jest źle działająca wentylacja w kuchni czy łazience, gotowanie bez użycia okapu lub palenie papierosów. Tego rodzaju zapachy dość szybko rozprzestrzeniają się po całym domu, sprawiając, że powietrze jest ciężkie, gęste i niezdrowe.

Z palenia w domu powinno się całkiem zrezygnować, a podczas gotowania włączać okap, który szybko pochłonie nawet najmocniejszą woń. Warto pamiętać również o regularnym wietrzeniu pomieszczeń, nawet zimą.

Mgiełki zapachowe – doskonałe uzupełnienie sprzątania

Regularne porządki oraz zadbanie o wszystkie zakamarki z pewnością sprawi, że woń w pokoju będzie świeższa. Samo sprzątanie nie sprawi jednak, że w powietrzu unosić się będzie zapach ukochanych owoców czy kwiatów. Jeśli chcemy, by otuliła nas słodycz, warto sięgnąć po mgiełki zapachowe.

Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo mgiełek, które mają różne tryby pracy czy intensywności. Ich użycie sprawi, że już po przekroczeniu progu witać nas będzie ulubiony zapach.

Możesz również polubić…