Czym jest integracja sensoryczna?

Integracja sensoryczna to proces, który zaczyna się już w okresie płodowym. Najbardziej intensywny jest do trzech lat po przyjściu dziecka na świat. Proces ten kończy się około siódmego roku życia. Co się dzieje, gdy dziecko ma zaburzenia w tym obszarze? Jak można mu pomóc? Czy w Warszawie są placówki, które leczą zaburzenia integracji sensorycznej?

Integracja sensoryczna – co to jest?

Integracja sensoryczna pozwala na prawidłowe odbieranie bodźców zmysłowych oraz ich odpowiednią interpretację. Dzięki niej człowiek potrafi reagować właściwie do sytuacji, w której się znajduje. Niekiedy proces integracji sensorycznej zostaje zaburzony, co powoduje różne problemy. Zmienia się zachowanie dziecka, a jego prawidłowe funkcjonowanie zostaje zachwiane. Czasami do zaburzeń tego procesu dochodzi w wyniku uszkodzenia narządów zmysłów, takich jak wzrok czy słuch.

Objawy zaburzeń integracji sensorycznej

Do jednego z pierwszych objawów zaburzeń integracji sensorycznej należy opóźnienie rozwoju mowy. W późniejszym okresie rodzice powinni zwracać uwagę na to, w jaki sposób dziecko reaguje na bodźce. Może okazywać nadmierną lub dla kontrastu zbyt małą wrażliwość. Nadwrażliwość objawia się różnie. Niekiedy dziecko może być wrażliwe na hałas. W skrajnych przypadkach zbyt długo odczuwalny hałas może powodować płacz. Dzieci nadmiernie wrażliwe mogą mieć problemy z wykonywaniem codziennych czynności takich jak ubieranie się, czy mycie włosów. Czasem wybrzydzają przy jedzeniu. Drugi biegun, czyli dzieci mało wrażliwe mogą mieć nieprawidłowe reakcje związane z odczuwaniem zimna, czy bólu. Kolejnym objawem zaburzeń integracji sensorycznej jest brak koncentracji. W trakcie tego procesu mogą także wystąpić zaburzenia aktywności ruchowej, a także obgryzanie paznokci, czy gryzienie różnych przedmiotów np. długopisów. W przypadku zauważenia u dziecka któregoś z wyżej wymienionych objawów warto udać się do pediatry, który skieruje dziecko do odpowiedniego specjalisty, gdy zajdzie taka potrzeba.

Integracja sensoryczna – Warszawa

W związku z tym, że zaburzenia integracji sensorycznej nie mijają samoistnie, należy udać się z dzieckiem do specjalisty. Po wpisaniu w wyszukiwarkę integracja sensoryczna w Warszawie pojawia się wiele placówek, które zajmują się leczeniem tego rodzaju zaburzeń. Warto zwrócić uwagę na opinie o terapeutach i porozmawiać z innymi ludźmi, którzy mieli podobne problemy zanim postanowi się udać do konkretnej placówki czy terapeuty. Na czym polega leczenie? Na początku terapeuta zajmuje się określeniem, czy zaobserwowany przez rodzica lub opiekuna problem dotyczy zaburzenia integracji sensorycznej. Gdy zostanie to potwierdzone, układa odpowiedni zestaw ćwiczeń. Terapia polega na wykorzystywaniu odpowiednich ćwiczeń do zabawy z dzieckiem. Jej celem jest poprawa pracy połączeń pomiędzy zmysłami w układzie nerwowym dziecka.

Terapeuta zaburzeń integracji sensorycznej

Terapeuta, który podejmuje się pracy z dziećmi z zaburzeniami integracji sensorycznej, musi posiadać konkretną wiedzę z obszaru neurobiologii. Wiedzę tę wykorzystuje w swojej pracy poprzez stymulowanie zmysłów dziecka. W terapii zazwyczaj uczestniczą bliscy dziecka, a jej przebieg jest uzależniony od efektów poszczególnych etapów. Po zakończeniu terapii dziecko może całkowicie wyeliminować zaburzenia integracji sensorycznej albo je ograniczyć.

Możesz również polubić…