Czy rolety termoizolacyjne są dobrym wyborem na zimę?

Rolety stanowią obecnie nieodłączny element wyposażenia większości pomieszczeń – czy to w domu, czy w mieszkaniu. Pełnią rolę nie tylko dekoracyjną, ale także praktyczną. Ich funkcjonalność doceniana jest szczególnie podczas słonecznych dni, bowiem dzięki zacienieniu, które dają, chronią przed intensywnymi promieniami słonecznymi. Na rynku dostępne są także rolety termoizolacyjne na zimę. Ich największą zaletą jest zapobieganie wychładzaniu pomieszczeń. Czym tak naprawdę są rolety termoizolacyjne i czy warto kupić je na zimę?

Czy rolety termoizolacyjne są dobrym wyborem na zimę?

Rolety termoizolacyjne stanowią coraz częściej stosowane rozwiązanie w domach, których właścicielom zależy nie tylko na niebanalnym i ciekawym wyglądzie pomieszczeń, ale także na jak najmniejszym generowaniu strat ciepła w budynku. Większość rolet kojarzona jest z modelami chroniącymi wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem się podczas słonecznych, upalnych dni.

Warto jednak wiedzieć, że na rynku dostępne są także rolety termoizolacyjne na zimę, których najważniejszym zadaniem jest zapobieganie nadmiernemu wychładzaniu pomieszczeń. Często też ten typ posiada właściwości zaciemniające wnętrze, dzięki czemu stanowi idealne rozwiązanie do takich miejsc w domu lub mieszkaniu, jak sypialnie czy pokoje dziecięce.

Rolety termoizolacyjne na zimę swoim wyglądem zasadniczo nie różnią się od standardowych modeli dostępnych na sklepowych półkach. Większość z nich posiada warstwę materiałową (która znajduje się od strony pomieszczenia) oraz warstwę aluminium. Dzięki niemu ten element wystroju posiada określone właściwości i może spełniać powierzone mu zadanie. Czy rolety termoizolacyjne są dobrym wyborem na zimę?

Rolety termoizolacyjne na zimę – czym są?

Rolety termoizolacyjne na zimę doskonale zatrzymują ciepło, dlatego osoby, którym zależy na zmniejszeniu wydatków za ogrzewanie, będą z pewnością zadowolone z takiego rozwiązania. Większość modeli została dodatkowo pokryta lub przełożona specjalnymi materiałami o właściwościach termoizolacyjnych. Zaliczyć do nich można przede wszystkim aluminium czy gumę.

Rolety termoizolacyjne na zimę charakteryzują się tkaniną, która pokryta jest dedykowaną emulsją. Jej zadanie polega na maksymalnym zatrzymywaniu ciepła. Materiał tego typu powinien być odpowiednio gruby, a jednocześnie przewiewny. Ta druga cecha minimalizuje ryzyko powstawania wilgoci oraz wpływa na odpowiednią wentylację pomieszczenia.

Przed zimnem skutecznie chronią opcje typu blackout (wyposażone w powłokę wykonaną z aluminium), modele o strukturze plastra miodu (podwójne), a także egzemplarze podgumowane. Takie rolety będą idealnie sprawdzały się w pomieszczeniach, w których okna umiejscowione są od strony południowej lub wschodniej. Zapewniają komfortowy wypoczynek zarówno w sypialniach, jak i pokojach dziennych.

Rolety termoizolacyjne na zimę – czy warto je posiadać?

Posiadanie rolet termoizolacyjnych sprawdzi się zarówno w letnie jak i zimowe dni. Te akcesoria pozwolą zatrzymać ciepło w środku, dlatego warto stosować je praktycznie we wszystkich pomieszczeniach w domu. Swoją rolę wzorowo spełnią w pokojach znajdujących się na poddaszu oraz w miejscach narażonych na duże straty ciepła, np. okna balkonowe czy dachowe. Szacuje się, że dobrze dobrane rolety termiczne pozwalają na zmniejszenie średniego zużycia energii nawet o 15% w skali roku. Podczas ich używania, warto jednak pamiętać o systematyczności oraz wyborze dobrej jakości modeli (przede wszystkim wyposażonych w dedykowaną warstwę termiczną).

Dużą zaletą rolet termoizolacyjnych jest łatwość ich montażu. Co ważne, samo założenie tego typu elementów wystroju nie spowoduje zniszczenia okien, a całą procedurę można samodzielnie przeprowadzić w szybki i sprawny sposób. U dedykowanych producentów istnieje możliwość zamawiania gotowych rolet, a także w przypadku nieregularnych rozmiarów okien – egzemplarzy pod wymiar.  Na rynku dostępne są zarówno modele wolnowiszące, jak i w formie kasety. Dzięki takiemu rozwiązaniu z łatwością można dopasować rozmiar do każdego okna.

Możesz również polubić…