Jaki wykop pod fundamenty?

Plac budowy rządzi się swoimi prawami. Wszystkie prace na nim wykonywane powinny mieć ściśle ustaloną kolejność oraz charakteryzować się zorganizowaniem, co w dalszej kolejności wpływa na efekt końcowy całej inwestycji. Jedną z pierwszych czynności, jaką na takim placu budowy należy wykonać, będzie wykop pod fundamenty. Można to zrobić samodzielnie, bez angażowania jakichkolwiek specjalistów. Jednak wiąże się to z dużą odpowiedzialnością i pewnymi trudnościami. Przede wszystkim dlatego, że należy posiadać wiedzę na rozległe tematy. Należą do nich takie kwestie jak: wykop pod fundamenty – jak głęboko go wykonać?

Rodzaje wykopów, czy radzenie sobie z trudnościami w procesie prac wykopowych

Najatwiej skorzystać z profesjonalnej pomocy wykonawcy – usługi koparką Lublin. Przystępując do prac, jakimi jest wykop pod fundamenty – samodzielnie, czy zatrudniając specjalistę, należy poznać kilka ważnych faktów na temat tego, jak przebiega cały proces i co go charakteryzuje. Zacznij więc od zaznajomienia się z jego rodzajami. Pierwsza kategoria typów wykopów pod fundamenty opisuje ich wymiary. Można tu wyróżnić wykopy wąskoprzestrzenne, szerokoprzestrzenne i jamiste. Te pierwsze charakteryzują się szerokością dna, która nie może przekroczyć 1,5 metra. Drugie wyróżnia szerokość dna osiągająca powyżej 1,5 metra. Natomiast trzecie wykopy fundamentowe są nieduże. Ich głębokość, jak i długość nie przekraczają nigdy 1,5 metra. To rozróżnienie typów wykopów pod fundamenty opisuje w głównej mierze granicę wymiarową szerokości wykopu. Nie jest to jednak jedyna rzecz, na jaką powinno się zwrócić uwagę podczas jego planowania.  Kolejną, bardzo ważną kwestią jest również głębokość wykopu. W tej właśnie kategorii można wyróżnić: niedużą głębokość wykopu pod fundament, który jest płytki i służy do wylewania w nim ławy i płyty fundamentowej oraz dużą głębokość wykopu pod fundament, który sprawdza się, gdy zamiarem jest zastosowanie fundamentu pośredniego, wykonywanego na przykład ze słupów.

Jaki wykop pod fundamenty?

Wytyczne

Na samym początku prac wykopowych pod fundamenty budynku należy zacząć od dobrego przygotowania, którym w tym przypadku będzie dokładne wytyczenie fundamentów. Nie jest jednak samo zaznaczenie na gruncie obrysu budynku, który sam jako właściciel posesji sobie ustalisz. Będzie Ci do tego potrzebny profesjonalista, który się na tym dobrze zna. Jest nim geodeta, który oprócz wytyczenia fundamentów, zaznacza również  wszystkie niezbędne rzędne punktów budynku z dokładnością do jednego centymetra. Gdy już to zrobi i wszystkie istotne parametry zostaną ustalone, należy przejść do etapu formalności. Są one związane z kontrolą i potwierdzeniem prac geodezyjnych przez tak zwanego kierownika budowy. Jeśli zatwierdzi on wszystkie potrzebne zobowiązania, a proces sprawdzania przebiegnie prawidłowo, możesz spodziewać się wpisu do dziennika budowy. Pamiętaj, żeby postawić na dobrą firmę zajmująca się profesjonalnym wykopem pod fundamenty.

Możesz również polubić…