Jak wybrać ścieżkę kariery?

Większość osób poszukujących zatrudnienia rozważa za i przeciw poszczególnych wyborów. Alternatyw mamy kilka. Zatrudnienia możemy szukać w prywatnych firmach, dużych korporacjach czy instytucjach państwowych. Możemy także zdecydować się na założenie własnej działalności gospodarczej. Która opcja jest jednak najkorzystniejsza?

Kiedy własna firma?

O założeniu własnej działalności gospodarczej marzy wiele osób pracujących na etacie. Własna firma kojarzy się nam z niezależnością. Chcemy pracować w swoim tempie bez przysłowiowego szefa nad głową. Działalność gospodarcza kojarzy się nam również z wyższymi zarobkami. We własnej firmie realizacja większej ilości zleceń oznacza bowiem większe zyski dla nas, a nie dla kogoś innego. Czy warto jednak skusić się na tego typu opcję? A może jednak lepiej przeglądać na bieżąco działy zatytułowane na przykład „ogłoszenia Ełk” i szukać pracy na etacie? Otóż prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się zarówno z profitami, jak i z minusami. Takie rozwiązanie jest dobre przede wszystkim dla osób samodzielnych i zdyscyplinowanych. Sami musimy bowiem zorganizować sobie zlecenia oraz pilnować tempa pracy. Własna firma wiąże się również z większym ryzykiem niż praca dla kogoś innego. W tym wypadku nie mamy bowiem gwarancji, że konkretnego dnia miesiąca wpłynie na nasze konto stałe wynagrodzenie.

Właściciele firm muszą także przygotować się na szukanie pracowników. Jednoosobowa działalność gospodarcza może i jest bezpiecznym rozwiązaniem, ale raczej nie da nam niestety dużych szans na rozwój naszego przedsiębiorstwa. Zatrudnianie innych wiąże się zaś z dużym ryzykiem. Nie wystarczy jedynie zamieścić swojej oferty w prasie codziennej w dziale ogłoszenia Ełk czy na popularnym portalu ogłoszeniowym. Dobór odpowiedniej osoby wymaga także dużego wyczucia. Dlatego prowadzenie działalności gospodarczej jest dość ryzykowne. W zamian jednak mamy szansę na duże zarobki, rozwój oraz większą niezależność niż pracując na etacie.

A może tak korporacja?

Kolejną możliwością są duże korporacje. Międzynarodowe koncerny w sytuacji rosnącego na rynku bezrobocia cieszą się dość dużym zainteresowanie. Tego typu firmy znajdziemy przede wszystkim w większych miastach. Dlatego osoby przeglądające oferty w działach ogłoszenia Ełk nie zawsze trafią na interesujące ich opcje. Warto jednak rozważyć przeprowadzkę z mniejszej miejscowości do większego skupiska w poszukiwaniu zatrudnienia.

Dlaczego jednak opłaca się pracować w korporacji? Otóż międzynarodowe koncerny wiążą się ze stabilnością zatrudnienia. Tutaj, w odróżnieniu od niewielkich firm, których oferty pojawiają się w lokalnych serwisach zamieszczających ogłoszenia Ełk, możemy liczyć na umowę o pracę. W korporacjach mamy szansę także na dodatkowe profity – np. prywatne ubezpieczenie, karnety na basen czy do klubu fitness. W międzynarodowych koncernach możemy liczyć na awans, szkolenia, rozwój zawodowy. W prywatnych przedsiębiorstwach, które prowadzą rekrutację zamieszczając oferty w prasie pod hasłem ogłoszenia Ełk często jest to zaś niemożliwe.

Dlaczego instytucja państwowa?

Na lokalnych rynkach pojawia się niewiele interesujących ogłoszeń rekrutacyjnych. Wystarczy przejrzeć oferty w działach ogłoszenia Ełk, aby o tym się przekonać. W mniejszych miejscowościach dużym zainteresowaniem cieszą się więc stanowiska w instytucjach państwowych. Tutaj pracownicy utrzymują bowiem umowy o pracę. W małych firmach oferujących zatrudnienie w serwisach publikujących ogłoszenia Ełk najczęściej proponowane są zaś umowy zlecenie. Instytucje państwowe to także gwarancja pracy w stałych godzinach, wolnych weekendów czy świąt.

Możesz również polubić…