Jak walczyć z uzależnieniem od internetu?

Uzależnienia to bardzo szkodliwe dolegliwości. Możemy wyróżnić wiele z nich, ale w ostatnim czasie do najczęstszych przypadków zalicza się uzależnienie od internetu. Charakteryzuje się ono nagłą koniecznością skorzystania z urządzenia podłączonego do internetu. Jednorazowe użytkowanie takiego sprzętu w tym przypadku może trwać nawet do kilkunastu godzin. Jest to bardzo szkodliwe i niewskazane, jeśli chodzi o dzieci oraz młodzież. Jak wygląda leczenie uzależnienia od internetu oraz co powinieneś zrobić, aby to przezwyciężyć? Dowiesz się tego w tym artykule oraz poznasz kilka interesujących wskazówek dotyczących tego tematu.

1. Uświadom sobie, że jesteś uzależniony

Pierwszym czego powinieneś dokonać, będzie uświadomienie sobie tego, że jesteś uzależniony i nie ma z tym żartów. Będzie to bez wątpienia pierwszy krok w leczeniu uzależnienia od internetu oraz pokazanie samemu sobie, że jesteś gotowy, aby walczyć o swoje zdrowie i odciąć się od szkodliwych czynników. Powiedz sobie, że internet to od dziś Twój najgorszy wróg.

2. Poszukaj terapii, na którą możesz się udać

Jeśli już wiesz, że znajdujesz się w trudnej sytuacji, to nie bój się sięgnąć po wsparcie. Możesz poprosić zaufanego przyjaciela o pomoc w leczeniu lub skorzystać z profesjonalnej terapii. Będziesz mógł opowiedzieć specjaliście o wszystkich powodach, które skłaniają Cię do ciągłego korzystania z Internetu. Kiedy dzielisz się tymi rzeczami z kimś innym, pomaga Ci się to otworzyć, a wtedy możesz również ustalić z nimi pewne cele, które być może przyczynią się do pokonania uzależnienia.

3. Ogranicz korzystanie ze smartfona

Gdy tylko zdasz sobie sprawę z powagi sytuacji, to podejmij słuszną decyzję, czyli ogranicz korzystanie z urządzeń takich, jak smartfony lub komputery. Będzie to dla Ciebie tylko i wyłącznie korzystnym rozwiązaniem. Aby nie czynić tego zbyt trudnym, początkowo skróć czas Twoich sesji do minimum, aby później całkowicie się ich pozbyć. Dzięki temu będziesz zarządzany i opanowany.

4. Postaraj się zmienić sposoby komunikacji

Będąc uzależnionym od internetu, prawdopodobnie całe dnie komunikujesz się z innymi poprzez telefon. Świetnym pomysłem będzie spotkanie się z przyjaciółmi na żywo. Znajdźcie jakieś ciekawe zajęcie w stu procentach wolne od internetu i cieszcie się wolnym czasem spędzonym w miłym towarzystwie.

5. Znajdź swoją rutynę

Rutyna sprawia, że jesteś bardziej zorganizowany i zarządzany. Jeśli prowadzisz życie bez rutyny, musisz to koniecznie zmienić. Zarządzanie czasem jest kluczem do rozwiązania problemów związanych z uzależnieniem od internetu. Oprócz korzystania z internetu trzeba ułożyć sobie harmonogram i znaleźć czas na kilka innych rzeczy. W ten sposób zniwelujesz chęć sprawdzania telefonu po każdej krótkiej przerwie. Możesz również wybrać czas korzystania z Internetu, ale musi być to część rutyny.

6. Skup się na rzeczach istotnych

Jak leczyć uzależnienie od internetu? Ambitnie oraz skutecznie. Skoncentruj się, więc na tym co zamierzasz zrobić. Przykładowo, jeśli uczęszczasz do szkoły, to odrób zadania domowe, gdy wrócisz do domu. Jeśli pracujesz, to wykonaj wszystkie powierzone Ci zadania i pomyśl o tym, co zamierzasz osiągnąć, a motywacja zrobi resztę za Ciebie.

7. Poszukaj interesujących zajęć na dworze

Jeśli nie wiesz, jak walczyć z uzależnieniem od internetu, to zrób to w aktywnej formie. Jest naprawdę wiele rzeczy, które możesz zrobić bez internetu. Możesz uprawiać sport, spotykać się ze znajomymi, wyjść z psem na spacer i świetnie się przy tym bawić. Te rzeczy łączy jedno – wymagają one wyjścia na zewnątrz bez obecności internetu, dzięki czemu nie myślisz o rzeczach, które dzieją się w formie wirtualnej. Możesz dzielić się swoimi pozytywnymi emocjami z ludźmi i czuć się spełnionym bez korzystania z internetu.

 8. Trzymaj się z daleka od internetu

Aby w stu procentach zwalczyć swoje uzależnienie, powinieneś się od niego odciąć. Dzięki temu nie będzie Cię ono kusiło i nie stracisz tego, co już osiągnąłeś. Pamiętaj także, aby nigdy się nie poddawać i dążyć do tego, aby wygrać z nałogiem.

 

 

 

Możesz również polubić…