W jaki sposób skutecznie szukać pracy?

Polski rynek pracy nie jest przyjazny dla osób poszukujących właśnie zatrudnienia. Co więc zrobić, gdy akurat kończymy studia i właśnie wkraczamy na swoją zawodową ścieżkę? Albo, gdy już od dłuższego czasu bezskutecznie poszukujemy etatu dla siebie, a wszystkie rozmowy kwalifikacyjne nie przynoszą żadnego skutku?

Jak najwcześniej zacznij zdobywać doświadczenie

Większość pracodawców ceni doświadczenie w branży. Dlatego większe szanse na zatrudnienie mają osoby, które jeszcze w czasie studiów pracowały i zdobyły cenne wpisy do swojego CV. Warto więc już na pierwszych latach studiów szukać dodatkowego zajęcia, które będziemy mogli połączyć z ćwiczeniami i wykładami na uczelni. Z powodzeniem możemy przeglądać ogłoszenia drobne zamieszczane w codziennej prasie. Niektórzy pracodawcy poszukują bowiem osób, które będą pracować w weekendy czy kilka godzin w tygodniu. Takie oferty są idealne nie tylko dla studentów zaocznych, ale także dla osób, które uczą się stacjonarnie. Ponadto warto także zwrócić uwagę na tablice ogłoszeń na uczelniach lub, coraz częściej, na ogłoszenia drobne na ich stronie internetowej. Wiele firm to właśnie tutaj przedstawia oferty atrakcyjnych staży oraz praktyk. Możemy również skorzystać z pomocy Akademickiego Biura Karier.

Szukanie pracy to również… praca

Osoby, które już ukończyły edukację i poszukują właśnie zatrudnienia, przede wszystkim muszą być aktywne. Nie warto ograniczać się jedynie do jednego sposobu poszukiwań. Warto więc przeglądać ogłoszenia drobne w codziennej prasie, nie bieżąco śledzić oferty pojawiające się na portalach rekrutacyjnych. Możemy również zarejestrować się na tego typu stronach – dzięki temu będziemy mogli bowiem otrzymywać bezpośrednio na podany adres skrzynki pocztowej oferty spełniające zaznaczone przez nas kryteria. To pozwoli nam uniknąć bałaganu, jakim często charakteryzują się ogłoszenia drobne i nie wysupływać codziennie z mnóstwa nieinteresujących nas ofert tych, które rzeczywiście są zgodne z naszymi kwalifikacjami oraz oczekiwaniami.

Zatrudnienia musimy szukać jednak bardziej aktywnie. Popularne ogłoszenia drobne zamieszczane w prasie czy w darmowych serwisach internetowych to jedynie jedna z możliwości. Warto dodatkowo przeglądać strony firm, w których chcielibyśmy pracować. Często ogłoszenia o planowanej rekrutacji pojawiają się właśnie tutaj w zakładkach „kariera”.

Pomocne jest także budowanie swojego wizerunku specjalisty. Z powodzeniem możemy do tego wykorzystać tematyczne portale społecznościowe związane właśnie z karierą. Wiele firm pomija informacje o rekrutacji i kłopotliwe ogłoszenia drobne, a pracowników szuka właśnie na profesjonalnych portalach.

Zredaguj dokumenty aplikacyjne

Naszą wizytówką jest CV. Dlatego dokument ten musimy zredagować szczególnie starannie. Warto pamiętać o chronologicznej kolejności oraz staranności. Czytelny układ jest podstawą. Na nieco większą swobodę możemy pozwolić sobie redagując list motywacyjny. Często pracodawcy zamieszczający ogłoszenia drobne wymagają właśnie dołączenie tego dodatkowego dokumentu. List motywacyjny musimy jednak dopasować do konkretnej oferty pracy.

Możesz również polubić…